"A szép és igazán fontos könyv ritka tünemény. Jóformán sohasem láthatjuk ezen értékes tulajdonságok találkozását az irodalomban. De ami valószínűtlen, az nem föltétlenül lehetetlen és megtörténhet, hogy éppen egy elragadóan költői mű jelenti a világ új korszakát.
Cheng Tcheng mesterművében valami bámulatos nagyszerű, új irányzatnak a kezdetét vélem felfedezni, amely finom színek és elbájolóan könnyed formák köntösében jelentkezik. A hajnalt juttatja eszembe, - a halvány tüneményt – amely rózsaszín lángolással adja hírül a nagy eseményt, egy új nap születését." – ajánlja a könyvet Paul Valéry.
Ajánló
A Bibliotheca Kiadónál jelent meg a 158 oldalas könyv. A magyarul 1941-ben megjelent műt Pap László fordította. A Szemes István által tervezett kötet különlegessége, hogy a könyv valóban úgy néz ki, mint a kínai kiadás: vastag cérnával van összekötve a könyv három helyen kívülről, nincs a könyvnek gerince, ott pusztán a feketére színezett lapélek látszódnak. Összesen tizenhárom, címszavakból álló fejezetekre van osztva a történet.
A könyv egy 15 oldalas Paul Valéry előszóval, magasztalással és a kínaiak és európaiak egymáshoz való viszonyáról szól. Olyan érdekes kérdéseket vett Paul Valéry, ami még ma is jellemző főleg az idősebb kínai generációra, holott lassan száz év is eltelt a könyv eredeti megírása utána. Bár a lőport kínaiak találták fel, mégis csak a tűzijátékra használtak fel. Nem úgy, mint az európaiak, akik a másik életének a kioltására. Ezután következik a szerző 3 oldalas előszava.
Cheng Tcheng édesanyja élettörténetén keresztül próbálja bemutatni a kínai hagyományokat, a változások megindulását az 1800-as évek végén, a kínai nők szerepét és feladatait a családban, ahol csak szenvedés és tűrés jutott nekik osztályrészül évezredeken keresztül. Az utolsó előtti fejezetben ismert, kínai meséket olvashatunk édesanyja elbeszélésben.
Pozitív:
A korai kortárs kínai szerzők egyik könyvének fordítása.
Negatív:
Nagyon kezdetleges és gyakran tőmondatok sorozata.
Ajánlás:
Akik szeretnének egy 1800-as évek végi és 1900-as évek eleji könyvet olvasni, olyan szerzőtől, aki valamelyest részese volt az eseményeknek.
Szerintem: 3.0/5.0
Címkék:
Kína, 19.század, 20. század, anya
Írta: kacs