Van egy nő. Anyává szeretne válni. Lehet bármi erősebb ennél a vágynál? Az évtized legmeghatóbb történetében Sun-mi Hwang az anyai önzetlenség és áldozatvállalás olyan mélységeibe vezeti az olvasót, ahová író nem merészkedett korábban. Ismeretlen tartomány. Pedig minden nő ebben a tartományban él, aki valaha gyermeket hozott a világra.
Anya az, akinek minden tette a gyermek boldogságában nyer értelmet, aki testét-lelkét adja a belőle lett másik életért. Szeret, erőt mutat, amikor arra van szükség, és gondolkodás nélkül adja akár az életét is, amikor eljön az idő.
Hwang Sun-mi egyszerű eszközökkel mesél egy tyúkról, aki megszökik ketrecéből, és mindenét feláldozza egyetlen utódjáért – egy kiskacsáért.
Ajánló
Az Athenaeum Kiadónál jelent meg, a 11, címmel rendelkező fejezetből álló, 128 oldalas könyv, amit angol nyelvből Szabó T. Anna fordított magyarra. A mű 11 teljes oldalas illusztrációt tartalmaz, amelyet Földi Andrea készített. Egy-egy fejezetben több helyen is kiemelés van alkalmazva, ami tovább erősíti a szimbolikus értelmezést.
A könyvet kézbe véve az illusztrációk már sejtetik, – amelyek mindig anyákat ábrázolnak – hogy valójában nem egy igazi, klasszikus mesekönyv, amit a könyv hátsó fedőlapján olvasható "Van egy nő. Anyává szeretne válni..." idézet tesz egyértelművé. Ennek ellenére a könyvből animációs film is készült 2011-ben Leafie: A Hen Into the Wild címmel, amit 2,2 millióan néztek meg Dél-Koreában a mozikban.
A történet szereplői közül csak a főszereplőknek van neve. Rügy, a tyúk, aki saját magát nevezte így el. A kacsacsibéje, amit szintén ő nevezett Kicsinek majd Zöldfejűnek. Illetve az apa vadkacsának, amit ráagattak a többiek: Csavargó. A különböző fajú állatszereplők tudnak egymással beszélni és az embereket is megértik, ami alapján változtatnak viselkedésükön.
A történetet végig kíséri a túlélésért folytatott küzdelem, a másik el vagy nem fogadása, kirekesztése, a megváltoztathatatlan különbségek, a szeretet és az anyaság életútja. Ami az utódra vágyakozástól, a nevelésről, az elválásig a végső búcsúig végig kíséri egy anya életét.
Pozitív:
A könyv érdekessége, hogy nagyobbaknak meseként és az anyaság szimbolikájaként is olvasható.
Negatív:
Egyszerű meseként túl realista és szívfájdító a történet.
Ajánlás:
Édesanyáknak, akik átélik vagy már átélték az anyaság különböző részeit.
Szerintem: 4.5/5.0
Címkék:
Dél-Korea, állatmese, felnőtt mese, anyaság
Írta: KACS