Az 1920-as évek derekán hét kolozsvári teológushallgató elhatározza, hogy bárhová is vesse őket a sors, összetartanak, és "vándorleveleikben" megosztják egymással életük eseményeit, gondolataikat, terveiket. Egyikük, Babos Sándor a baseli egyetemről, később egy regáti paplakból, majd az edinburghi missziós főiskoláról írja leveleit, amelyek arról tanúskodnak, hogy egyre erősebb benne a vágy, hogy külmisszióba induljon. 1933-tól az erdélyi református lelkésztől érkező borítékokon kínai a bélyeg. Beszámolói különös körülmények és veszélyek között végzett munkájáról szólnak. A 20. századi életrajzok iránt érdeklődő írónő, Miklya Luzsányi Mónika korabeli dokumentumok és a főszereplőkkel készített interjúk alapján állította össze ezt a kötetet Babos Sándor és felesége, Lőrincz Mária mandzsúriai küldetéséről.
Ajánló
A Harmat Kiadónál jelent meg a 183 oldalas könyv. A szerző négy fejezetre osztotta a kötetet: A felkészülés évei, Szándi, Rendelek néki segítőtársat, hozzá illőt, Háborús évek. Majd ezeket követi a felhasznált művek jegyzéke és a 27 fénykép a korabeli Kínáról, a Babos házaspárról és gyermekeikről. Az életrajzi regény Anna-Marie Koolnak a Babos Sándorral és feleségével, Lőrincz Máriával készített interjúra, továbbá Horváth Jenő irathagyatékára támaszkodik a Kolozsvári Teológiai Akadémia könyvtárán és levéltárán felül.
Babos Sándor 1903. február 9-én Budapesten született ötödik gyerekként, 1908-ban viszont visszaköltöztek Kolozsvárra. Gyermekkorában dadogott, így esélytelennek tűnt számára a papi pálya, Horliczer Sándornak köszönhetően viszont sokat javult a beszédkéssége. 1925-ben sikeresen elvégezte a kolozsvári Református teológiát, majd 1926 és 1928 között ösztöndíjjal Bázelben (Svájc) tanult. 1932-től 1933-ig Edinburgban (Skócia) készül a külmisszóra - akkor még Afrikába, végül Mandzsúriába került.
Mandzsúriában töltött idejéről már nagyrészt levelei útján bontakozik ki az életrajza. Amiben megismerhetjük az akkori szokásokat és azt az óriási szegénységét. 1936-ban visszatért Erdélybe Babos Sándor, ahol 1937-ben feleségül vette a tiszteletes Lőrincz Máriát, akivel együtt visszamenetek Mandzsúriába, így a következő időszakokból már az ő levelei alapján is megismerhetjük a családos életüket egészen 1949-ig.
Pozitív:
Érdekes életrajz, ami Babos Sándor és felesége leveleire épít.
Negatív:
A történetvezetés nem folyamatos, csak egy-egy nagyobb esemény van kiemelve, így nem teljes.
Ajánlás:
Akik szeretnének röviden megismerkedni a Babos házaspár mandzsúriai külmissziójával.
Szerintem: 4.0/5.0
Címkék:
Kína, Mandzsúria, I. világháború, II. világháború, kereszténység
Írta: kacs