A kínai kulturális forradalom alatt Nien Chenget azzal vádolták, hogy angol kém, és hat és fél éven át magánzárkában tartották.
Ez a rendkívüli könyv az ő küzdelmének a története, amelyet brutális vallatóit megszégyenítve, ártatlanságához állhatatosan ragaszkodva sikerrel folytatott a túlélésért.
Mikor végre kiszabadult - hogy éveken át további zaklatásokkal és megfélemlítésekkel nézzen szembe - megtudta hogy lányát túlbuzgó vörösgárdisták agyonverték.
Nein Cheng különleges kifejező ereje, éles politikai tisztánlátása és a szörnyű üldöztetés közepette mutatott emberségessége a könyvet vas- ill. bambuszfüggöny mögötti irodalom legjobbjainak élvonalába helyezi.
Ajánló
A könyv 1966 és 1980 közötti Kínáját mutatja be egy angolul tudó, Shell-nél dolgozó nő szemszögéből, aki társadalmi hovatartozása és munkája miatt kénytelen volt átélni sok szörnyűséget. Az élrajzában felidézi a kulturális forradalmi időket, a vörösgárdisták tetteit és a fanatikus Mao szavait követőit. Hat és fél éven át magánzárkában tartották és megpróbálták olyan vallomásra bírni, amit valójában el sem követett. Nagyon sokan megtörtek, de ő nem adta fel és kitartott mindvégig, hogy ő ártatlan és nem tett semmi Kína, a hazája ellen.
A könyv három részből áll, amik fejezetek tagolnak sejtető címekkel. A könyv elég hosszú, mert helyett kaptak benne korabeli újságcikkek, Mao idézetek, beszédek és bőséges politikai magyarázatok, hogy mi miért történt, történhetett. Ezáltal könnyebben megérthető, hogy Kína akkor miért azt az utat választotta.Az írónő részletesen leírja az ott töltött éveket, a börtönt, az élelmet, a kihallgatásokat és a többi ember reakcióját a különböző intézkedésekre.
Pozitív:
Sokadik ilyen témájú könyv, amit olvastam. Mégis jobb, mert közelebb tudta hozni hozzám azt a kort. Bőséges korhű dokumentumokkal támasztja alá a történetét. A kulturális forradalmat, mint értelmiségi mutatja be, főleg a szenvedők szemszögéből.
Idézett e könyvből:
"Mindig jobb a jövőbe nézni, mint a múltba. A tulajdon nem fontos. Gondolj a gyönyörű porcelánjainkra. Hány ember kezén megfordultak, hány háborút, természeti csapást átvészeltek, mielőtt hozzánk kerültek! Csak azért lehettek az enyémek, mert valaki elvesztette őket. Míg nálam voltak, örültem nekik; mostantól majd valaki más örül nekik. Maga az élet is csupán átmeneti. A tulajdon nem fontos."
Negatív:
A könyv elég tömör információforrás, nehéz teljesen tisztán látni Kínát Mao időszakában.
Ajánlás:
Azoknak ajánlom, akik szeretnének egy közelebbi rálátást az 1960-as évek Kínájára egy nő szemszögéből.
Szerintem: 4.0/5.0
Címkék:
Kína, Nien Cheng, Shanghaj, 1960, Kuturális forradalom, életrajz
Írta: kacs