Egy modern kor víziója lebeg előttünk. Hszincsiang tartomány meg fogja előzni az anyaországot a gazdasági fejlettség terén. A helyi emberek elszakadnak a természettől. Az oázisokat természetvédelmi területekké, nemzeti parkokká nyilvánítják. S a közeli jövőben Kínai Turkesztánból néprajzosok, s más humán tudományterületek képviselői indulnak expedíciókra Közép- és Kelet-Európába, hogy tanulmányozzák az emberiség múltját, néprajzi emlékeket, régi népdalokat gyűjtsenek, s hogy tanulmányozzák rég elszármazott elődeik életét, amely - alig változott.
Ajánló
A Press Publica Kiadónál jelent meg a papír minden négyzetcentiméterét kihasználó 128 oldalas könyv. Hét nagyobb fejezetre lett bontva a kötet, amit kiegészít egy ajánlott irodalom, tartalomjegyzék és két ábra, egy a terepi műszeres mérések útvonaláról, egy pedig a Selyemútról.
Dr. Makra László, a szegedi József Attila Tudományegyetem Éghajlattani Tanszékének adjunktusa az 1990 és 1994. évi expedíciója során műszeres terepi méréseket végzett a levegő háttérszennyeződések megállapítása céljából kínai Turkesztánban. A könyvecske saját útleírásait tartalmazza, kiegészítve az ott átélt élményeivel.
A rövid történelmi áttekintő után, bemutatja a Kína földrajzi viszonyát és éghajlatát, majd a gazdaságát. A következő fejezetekben pedig hasonló témákat érintve egy-egy várost, ahol megfordult, többek között Pekinget, Sanghajt, Hongkongot, Makaót, Tibetet és fővárosát Lhaszát. Végül a könyv felében elérkezik az ujgorok földjére, Turumcsibe és a világ egyik legnagyobb honoksivatagjába a Takla-Makán sivatagba. Az útja során az étintett települések többségénél megmagyarázza egy-egy szó ujgor jelentését, kitér a helyi népszokásokra és változatosan idéz a korábban itt járt Stein Aurél, Cholnoky Jenő és Marco Polo útleírásaiból, miközben ő is tovább gazdagítja az útleírásokat a korabeli állapotokról.
Pozitív:
Érdekes szemszögből mutatja be Kínát és a Takla Makán sivatagot.
Negatív:
Túlságosan apró betűk, múlt és jelen idő gyakori keverése bekezdésekben.
Ajánlás:
Akiket érdekel a Takla makáni sivatagi élet, mely kellő részletességgel bemutatásra kerül a könyvben.
Szerintem: 3.5/5.0
Címkék:
Kína, Takla Makán, ujgor, magyar Kína kutatók
Írta: kacs