A tanmesék műfajának "karrierje" az európai irodalmakban nagyjából a XVII. századdal véget ért, Kínában azonban ma is virágzik. Művelői a kínai irodalom legjelesebb képviselői, az ősi műfaj hagyományait folytatva páratlan értékű alkotásokkal gyarapították – gyarapítják – a tanmesék tárházát. Bízvást állítható, hogy az új alkotások, semmivel sem maradnak el klasszikus elődeiktől. Mind formájuk, mind tartalmuk méltó színvonalú folytatása a régi idők népi bölcsességgel teli, hol megrázó, hol felemelő, hol humoros, hol tragikus műveinek. Ez a válogatás az elmúlt negyven év tanmeséinek szerény csokrát nyújtja át a magyar olvasóknak, olyan csokrot, amely sokoldalúan mutatja be a kínai ember hétköznapi létének aspektusait, hűen érzékelteti a modern Kína életének atmoszféráját.
Ajánló
A Littora Könyvkiadónál jelent meg vörös bársonyborítással és védőfóliával a 107 oldalas könyvecske. A fordítást Striker Judit, az illusztrációkat Huang Yongyn, Shi Mingde, Jiang Yiming, Xu Changming, Wang Yisheng, Zhang Jiping, Qian Jiaxin, Wu Yunchu, Han Mi és Miao Yintang készítette. A fordítás az 1986-ban megjelent Moderne Chinesische Fabeln című német nyelvű kötet alapján készült. A könyvben 57 tanmese kapott helyet, amelyek egy, kettő vagy két és fél oldalasok. A meséket 50 fekete-fehér illusztráció teszi változássá. A tanmeséket Kuo Mo-zso (2), Csiu Csun-lin (9), Csin Csiang (13), Csan Lu (14), Sen Csün-cse (5), Huang Ji-jung (1), Csen Jung-tao (1), Li Kuan-fu (1), Do Buy (7), Huang Zsuj-jün (3) és Li Pao-csin (1) írta.
A kötetben helyet kapó tanmesék többsége egyben állatmese is. Feltűnik a történetekben a ravasz róka, a csökönyös szamár, a lusta vakond, az önfeláldozó méhecske, a hazudós macska vagy éppen az utánzó majom. Ezen kívül jó pár növényről (fűzfa, almafa) vagy éppen természetei jelenségről (felhő, szikla, folyó) szóló mese is szerepel a könyvben. Némelyik történet lezárásként el is magyarázza, hogy milyen tanulságot kell levonni. Az önelégült teknősbéka pedig Ezópusz: teknős és a nyúl történetének a folytatásként jelenik meg.
Pozitív:
XX. századi kínai tanmesék válogatása.
Negatív:
Lehetett volna kereken száz mese a könyvben.
Ajánlás:
Akik szeretnének megismerkedni a modern, rövid kínai tanmesékkel.
Szerintem: 4.0/5.0
Címkék:
Kína, mese, tanmese, modern kor
Írta: KACS