Népek meséi, mítoszok, sokszínű világunk kulturális kincsei.
Kína távol fekszik tőlünk, ezért is nyújt különösen izgalmas élményt a legendáival való megismerkedés. Felejthetetlen kaland a mesékben felelevenedő mítoszok és hagyományok, lebilincselő történetek és örökkévaló szereplők közt barangolni. Válogatásunk a népi szájhagyományból merítve egy négyezer éves civilizációt hoz közel hozzánk.
Ajánló
A Kossuth Kiadónál jelent meg a Népek meséi sorozat 11. köteteként a 122 oldalas Kínai népmesék. A kiadás alapja az olasz Fiabe Cinesei, amit Mariana Grassini állított össze. Az illusztrációkat Cecco Mariniello, a magyar fordítást pedig Dr. Paál Zsuzsanna készítette. A kötetben nyolc mese és több mint hatvan illusztráció kapott helyet.
A könyv első meséje a Legenda a kínai naptár tizenkét állatáról elmeséli, hogyan alakult ki a kínai naptár, mindezt úgy, hogy figyelembe veszi, hogy a célközönség nem jártas a kínai kultúra világában. A nyolc kicsi teknős a szorgalmas munkához társul a szerencse elvet követi. A bátor hitvesek leginkább a vándorútra indult és sárkányokkal küzdő mesékhez sorolható. A Liu falu meg az öt fivér a testvérek egymást segítve mindent legyőzhetnek tanulsággal szolgál. A Ji íjász legendája viszont az összes mesétől eltérő, mivel a férfiúi hősiességgel szemben a női türelmetlenséget állítja. Az Aranykobacsocska és Ezüstborsócska az idős szülőknek zöldségekből született kínai változata. A varázscsónak a hiszékeny fiú és a lusta, mohó, hazudós ember történetét meséli el. Végül a kötet, egy férfiakat meghazudtoló kínai hősnő, Mulan történetével zárul.
Pozitív:
Egyszerűsített nyelvezetű, átdogozott és rövidített, tanulsággal záródó kínai mesék. Gazdagon és a kínai sajátosságokat is figyelembe véve illusztrálva.
Negatív:
Az egyszerű nyelvezet ellenére az első mese két XIX. századi évszámmal kezd, nincs megmagyarázva, hogy mit jelent a mandarin. Európai mesekezdés (hol volt, hol nem volt) és végződés (boldogan éltek, míg meg nem haltak). A címek hosszú ékezeti teljesen más betűtípusúak.
Ajánlás:
Óvodásoknak és kisiskolásoknak, akik szeretik a tanulságos meséket.
Szerintem: 3.5/5.0
Címkék:
Kína, népmese, mese
Írta: kacs