A klasszikus kínai dráma gyöngyszemei közül kettőt kap most kezéhez az olvasó, a XIII. század legnagyobb kínai mesterének – a commedia dell' arte népies hagyományaira emlékeztető – két opera-drámáját. Az első mű tragédia, amelyben a hivatalnoki önkény egy ártatlan fiatal nő vérét ontja, a másik komédia, mely a régi kínai városok örömlányainak életébe visz bennünket. Napjainkban, amikor a modern dráma több újítója a távol-keleti színjátszás hagyományait eleveníti fel, e két kínai mű színpadi megoldásai is sok tanulságot nyújthatnak.
Ajánló
Az Európa Könyvkiadónál a Világirodalmi kiskönyvtár sorozatban jelent meg a könyv 1958-ban mindössze 2300 példányban. A drámákat Tőkei Ferenc és Miklós Pál fordította, a verseket pedig Nagy László. A kötet Tőkei Ferenc utószavával és a drámákhoz kapcsolódó jegyzetekkel zárul.
Az első, Tou O ártatlan halála egy előjátékból és négy felvonásból áll. Az előjátékban megtudhatjuk, hogyan került Tou O kislányként egy idegen asszonyhoz. Az első felvonás második oldalán kialakul a történet bonyodalma, hogy lányt már 13 éve nevelő Caj asszonyt megpróbálja megfojtani az egyik adósa, amikor a kölcsönt próbálja behajtani. A megmenekülése viszont nem tekinthető szerencsésnek, mert a két férfi, aki segít rajta őt és a már húsz éves, özvegy nevelt lányát feleségül akarja venni cserébe. A nő visszautasítja őket, de a fiatalabb férfi a gyilkosságtól nem riad vissza.
A második, Csao Pan-er, a mentőangyal négy felvonásból áll és kilenc szereplő játszik benne a tömegen kívül. Akárcsak az előző drámában, itt is csak a főszereplő énekel. A történet szerint Csou Sö, a lézengő kéjenc egy örömlányt, Jin Csangot készül feleségül venni. Akár jól is alakulhatna a házasság, de hamar kiderül, hogy a feleség nem sok háziasszonyi teendőhöz ért, amiért a férje verni kezdi. A lány megpróbál segítséget kérni a főszereplőtől, a volt a bordélyházi barátnőjétől, Pan Ertől.
Pozitív:
Két tanulságos történet a kínai drámák korai szakaszából.
Negatív:
Egyszerű, kiszámítható történetvezetés.
Ajánlás:
Akiket érdekel a koreai kínai dráma vagy operadráma.
Szerintem: 3.5/5.0
Címkék:
Kína, dráma, operadáma, XIII. század
Írta: KACS