Valahányszor a mennyei birodalom császárának zsarnoksága alattvalói torkára fakasztott a szót, s bármiféle politikai igazság kimondása életveszélyt jelentett Kínában, az emberek mindannyiszor megtalálták a módját annak, hogy mesék alakjában juttassák kifejezésre véleményünket. Ez a kis kötet a politikai Nyomás alatt született mesékből ad ízelítőt. Az ókortól az újkorig terjedő válogatás valamennyire meg kell a nép ajkán született, szájhagyományként terjedt, és többnyire sok évvel, évtizeddel a keletkezési után vetette papírra őket valamelyik írástudó. A rövid, költői ihletésű mesékhez szinte felesleges a kommentár az emberiség történetének számunkra eddig ismeretlen, megrázó, felemelő népi bölcsességek darabját tartja kezében az olvasó.
Ajánló
A százhúsz oldalas könyv a Nótárius Könyvkiadói GMK-nál jelent meg Striker Judit fordításában, Feng Zikai illusztrációival és Wei Jinzhi előszavával. A kék bársony borítású kötet egy védőfóliát is kapott. Összesen 121 mesét tartalmaz, amelyek többsége fél-egy oldalas, de akad közte két kétoldalas is, viszont mindegyik rövidebb három oldalnál. A történetek eredeti megjelenési idejét és szerzőjét a mesék szövege után található. Összesen 19 fekete-fehér illusztráció teszi változatossá a szöveget.
A rövid meséknek a végén összefoglalják a tanulságot vagy levonják a következtetést. A tanmesék gyakori témái az emberi butaság, a szűklátókörűség, az előítélet, a kapzsiság és a türelem. A mesékre jellemzően néhány történet szereplője valamilyen beszélő állat, akiknek a fizikai megjelenése vagy az általánosságban rá jellemző tulajdonsága szolgáltat valamilyen tanulságos történettel.
A könyv legálisan elolvasható a Magyar Elektronikus Könyvtár weboldalán.
Pozitív:
Tanulságos, néhol vicces – néha a fejünket fogjuk olvasás közben – rövid mesék gyűjteménye, amelyek egy perc alatt elolvashatók.
Negatív:
A történetek többsége nagyon szájbarágósan vonja le a tanulságot.
Ajánlás:
Azoknak ajánlom, akik szeretnének a Kr. e. 3 és 4. századi, illetve Kr. u. 16 és 17. századi kínai tanmeséket olvasni.
Szerintem: 4.0/5.0
Címkék:
Kína, 3. század, 4. század, 16. század, 17. század, mese, tanmese
Írta: kacs