A 9. században élt szerző a klasszikus kínai elbeszélő művészet kimagasló alakja, akinek műveiben a fantasztikum és a misztikum természetesen ötvöződik a valósággal. Kötetünk öt különös, egzotikus története valójában irodalmi szintre emelt buddhista és taoista mese – tele természetfeletti jelenségekkel, csodákkal és a konfuciánus erényeket megtestesítő figurákkal.
Ajánló
A kis könyvecske a Terebess Kiadónál jelent meg Tokaji Zsolt fordításában és illusztrálásában. A kötet öt történetet tartalmaz: A jáde-mozsár és mozsártörő, A déltengeri rabszolga, Nei Jin-niang, a bérgyilkoslány, Csen Luan-feng és mennydörgés-isten és A fejdelem sírja. A kínai történelemben kevésbé jártasak segítségére van az elbeszélések végén lévő megjegyzések, amelyek rövid magyarázatot adnak a megemlített személyekről vagy elhelyezik a korban a cselekményt. A kötetet egy hat oldalas utószó zárja, amiben Tokaji Zsolt a Tang-dinasztia végének leghíresebb elbeszélés gyűjtemény (Különös történetek) szerzőjéről, Pej Hszingről ír. Ebből megtudhatjuk, hogy a három kötetes műből csak 31 elbeszélés maradt fent, amiből öt került magyar nyelvre is lefordításra. Végül röviden elemzi a könyvben szereplő öt elbeszélést.
A jáde-mozsár és mozsártörő Pej Hang szerelme iránti elszántságáról és az örök élet elérésről szól. "Mindenkiben ott lakik a halhatatlanság művészete" tanulsággal zárul a mű.
A kötet címadó története: A déltengeri rabszolga egy kritika a kínai néphez. Aki korábban segített, annak ne felejtsünk el segíteni, ha ő kerül bajba tanúságát ötvözi a hűség és hűtlenséggel.
A Nei Jin-niang, a bérgyilkoslány történetben egy lány akaratlanul is bérgyilkossá válásának a történetét ismerhetjük meg.
A Csen Luan-feng és mennydörgés-isten elbeszélésben a kínai nép kilencedik századi babonásságából kapunk ízelítőt.
Végül A fejdelem sírja című történetben az akkori jelenkort keveri az elmúlt idők szereplőivel.
A könyv 2011-ben újra kiadásra került Különös történetek címmel.
Pozitív:
Tanulságos, rövid, meseszerű történetek. Többször is említésre kerülnek a hunok.
Negatív:
Olyan, mintha minden történet egy rövidített változat lenne, s az eredetinek csak az összefoglalóját olvasnánk. Tokaji Zsolt az utószóban fel is hívja a figyelmet a Nei Jin-niang, a bérgyilkoslány története kapcsán, hogy bővebb kifejtésre kívánkozik.
Ajánlás:
Azoknak ajánlom, akik szeretnének megismerkedni egy elbeszélés válogatással a híres tang kori Különös történetekből.
Szerintem: 3.5/5.0
Címkék:
9. század, buddhizmus, elbeszélés, fantasztikus, kínai, középkor, taoizmus
Írta: kacs