"Annyi év után a dolgok végre jó irányban változnak Kínában. Igaz, még temérdek a gond, de amit láttam, tudom, csak metszete a Kínában jócskán felgyorsult időnek. Mire megírom, már érvényét is veszíti. Már múlttá válik. De a múlt nélkül a jelen sem érthető."
Ajánló
A könyv a Kossuth Könyvkiadónál jelent meg 1986-ban. A 192 oldalas kötet további 32 oldal színes fényképes mellékletet tartalmaz, amelyeket Ráday Mihály készített. A fejezeteket elválasztó illusztrációkat Engel Tevan István készítette.
Összesen nyolc nagyobb fejezetre van osztva a könyv, egy-egy fejezet pedig a fejezetcímben szereplő nagyobb városról és környékéről szól. A nagyobb fejezetek pedig általában három külön címes alfejezetre vannak tagolva.
A könyv Polonyi Péter sinológus, Szinetár Miklós Kossuth-díjas és kétszeres Jászai Mari-díjas filmrendező, Ráday Mihály filmoperatőr, Kovács Anikó, Mester Imre és Mészáros Kornél közös, 1983 október - novemberében készített Magyar Televízió dokumentumfilmforgatását meséli el.
Polonyi Péter húsz évvel korábban is járt Kínában, azokat az élményeit is kiadta könyvben, ami 1982-ben Diák voltam Pekingben címmel. A Kínai filmkockák számtalanszor tesz összehasonlítást, hogy mi változott húsz éve alatt Kínában, vagy éppen mi nem. A Jüan Ming Jüan kőpalotákról készült képeken szinte csak az embersokaság változott, az európaiak által épített és lerombolt épület változatlan maradt.
Pekingbe Budapestről Moszkván keresztül utaztak repülőgép átszállással. A szerző minden apró részletet megfigyel, s gyakran külön utakon jár, hogy szóba elegyedjen az egyszerű kínai néppel is, hogy pontosabb képet kapjon arról, hogy milyen változások történtek, hogy érintette őket a "kulturális forradalom", a nagy változásokból mit érzékel egy átlagos ember. Kérdései gyakran provokatívak, leírásában pedig nem titkolja el a fejlődés árnyoldalait, a múlt rossz beidegződésit sem. Információkat nemcsak az angol nyelvű és a turistáknak szánt tájékoztatókból, hanem a helyi, kínai nyelvű lapokból, televízióból is merít. Ezekből részleteket, rövid összefoglalókat is közöl, miközben a párt hivatalos állásfoglalását is szemlézi. Az árakat nemcsak átszámítja az akkori magyar forintba, hanem a fizetésekhez mérten is kalkulál, hogy minél pontosabb képet kapjunk arról, hogy mit lehet megvenni azokból a fizetésekből.
Vendéglátóik általában a helyi televíziók munkatársai, akik viszont szállodákban foglalnak nekik szállást. Megnézik Peking, Hszian, Nanking, Vuhszi, Hangcsou és Sanghaj nevezetességeit. Van közös gyárlátogatás és a szerző ellátogat a Pekingi Egyetemre is, ahol korábban tanult és találkozik egykori irodalomprofesszorával Vu Ci-hszianggal. Kína gazdasági fejlődése során szó esik az 1968-os magyar gazdaságirányítási reform ("új gazdasági mechanizmus") módszeréről is, ugyanis 1979-ben egy csoport kínai érkezett Magyarországra ezt tanulmányozni, amit a nyolcvanas években Kínához igazítva már fel is használtak.
A könyvből számos néveredetet megtudhatunk pl.: Csöcsiang Kanyargó Folyó Tartományát jelenti, vagy Vuhszi, ami Nincs Ónt jelent, míg korábban Van Ón-nak hívták.
A Kínában forgatott dokumentumfilmjük 1984 márciusában, májusában és októberben került vetítésre a Magyra televízióban délután öt körüli időpontokban. A korabeli Népszava TV műsorújsága alapján a következő címmel és epizódcímmel futott a sorozat, ami 6-8 részes lehetett, hatnak pedig címe is közölve lett:
- Kínai tájak és emberek '83 Nanking, a Jangce városa
- Kínai tájak és emberek '83. Sanghaj, nappal
- Kínai tájak és emberek '83. Vuhszi, a vizek városa
Pozitív:
Érdekes korrajz Kínáról 1983-ból, bőséges képanyaggal. Az összehasonlítások és a részletes leírások nagyon jók.
Negatív:
A szerző negatív, gyakran cinikus megjegyzései rontanak az olvashatóságon, jobb amikor csak ironizál.
Ajánlás:
Azoknak ajánlom, akiket érdekel a korai nyolcvanas évek Kínája, hogy mi változott a "kulturális forradalom" után az országban.
Szerintem: 3.5/5.0
Címkék:
Kína, 1983, kordokumentum, útikönyv
Írta: kacs