Toncz Tibor magyar festő, grafikus, karikaturista és könyvillusztrátor 1955. március 26-án Budapestről Pekingbe utazott Tardos Tiborral és Zsolt Róberttel, hogy személyes tapasztalatokat gyűjtsenek az országról. Moszkváig repültek, majd útjukat vonattal folytatták. Így összesen hat hetet tudtak Kínában tölteni, ami alatt több mint hatszáz vázlatot készített. Ebből az utolsó öt napjuk alatt a Képzőművészeti Főiskola hatvan képet kiválasztott, amelyből négy napos kiállítást rendeztek. 1955.október 21-től pedig Magyarországon a Műcsarnok kamaratermében volt kiállítása ezekből az útirajzaiból. Az kínai utazási élményei és a kalligráfia tusfestészet nagy hatással volt későbbi művészi tevékenységére is. 1956-ban Hat Hét Kínában címmel, amiben százhúsz grafikája kapott helyett, amit egy rövid beszámolóval és ötvenkét karikatúrával színesített.
Ajánló
A könyv a Magvető Könyvkiadónál jelent meg 6150 példányszámban, ellenőrző szerkesztője Hinz Gyula volt. Az előszót Mihályfi Ernő, a köszöntőt pedig Lin Je, a budapesti kínai nagykövetség kultúrtanácsosa írta. Ezután következik egy karikatúrákkal illusztrált rövid, harminchárom oldalas útibeszámoló, amiben megismerhetjük a Kínába utazás történetét, és ízelítőt kapunk Pekingből, Sanghajból, Tiencsinből, Vuhanból, Kantonból és a kínai Rotterdamból, Hangcsóból. A városok bemutatása közben az ott élő emberekről is képet ad a szerző, miközben számos érdekességet is feljegyez. A könyv egy másik színvoltja, amikor a szerző egyedül vagy a társaival együtt próbálja felfedezni a kínai városokat és olyan helyekre is eljutnak, ahova egyébként nem vitték el volna őket. A több hetes ott tartózkodásuk során kipróbálták a helyi ételeket és italokat, teázókat, az állami áruházakat, ellátogattak a Nyári Palotába, a pekingi Állatkertbe, a Kínai nagy falhoz is elutaztak, meglátogatták Szun Jat-szen Parkot, egy a sanghaji munkáslakótelepet és egy kantoni papírgyárat is. Voltak kínai színházban, operában, bábjátékon.
Pozitív:
A szerző karikatúrái hűen tükrözik az írási stílusát, melyben jól kiemelte a humoros részeket. Az elkészített hatszáz és a megjelent százhúsz grafika szinte hihetetlen mennyiség ilyen rövid idő alatt.
Negatív:
Nagyon rövid, egy-egy esemény gyakran csak egy rövid bekezdés.
Ajánlás:
Azoknak ajánlom, akik szeretnének egy rövid humoros írást olvasni és ötvenes évekbeli grafikákat nézegetni Kínáról.
Szerintem: 3.5/5.0
Címkék:
Kína, 1955, karikatúra, grafika, útibeszámoló, Toncz Tibor
Írta: KACS