A kínai népmesék és legendák alakjai elevenednek meg a kötet négy elbeszélésének lapjain: a zsarnok császár, aki fél a haláltól, s az örök élet elérésének módját keresi, a háremhölgyek és talpnyaló miniszterek serege, akik a régi keleti zsarnokuralmak levegőjét árasztják. De a zsarnoksággal halálig is dacolnak a nép egyszerű fiai, törhetetlenül hiszik, hogy eljön az idő, amikor összeomlik a zsarnokság tornya.
Pa Csin 1937-ben jelentette meg ezt a művét, olyan időben, amikor a kínai forradalmároknak és a népnek nagy szüksége volt arra, hogy a népmesei hagyományokból is erőt merítsen.
Ajánló
A kis könyvecske 1959-ben jelent meg magyarul az Európa Kiadó gondozásban ötezer példányban, Pálos István fordításában. A könyvben szereplő négy egész oldalas illusztrációt és a fejezetek végén szereplő rajzokat Molnár Ágnes készítette. A 112 oldalas könyv öt részből áll. Az első a szerző előszava, majd következik a négy, rövid történet. A könyv valójában még száz oldal sincs, mert egy sorban hat-hét szónál nincs több és nagy margósak az oldalak.
A szerző a bevezetőben elmondja, hogy a lejegyzett műve apjáról szóló, álomszerű visszaemlékezések. A történetmesélésére jellemző, hogy leírja az apját, hogy mikor és hol kezdet el neki mesélni. Gyakran megakasztja a szerző gyerekkori énjének a folytonos belekérdezése, amire az apja is mindig reagál, hol a történet tovább mesélésével vagy azzal, hogy mindezek csak mesék, nem kell őket komolyan venni. A történetek középpontjában általában a külvilágról semmit se tudó, fényűzésben élő császár áll, aki örökké akar élni, s ezért mindent megtesz. Tornyot épít, amibe emberek ezrei halnak meg, keresi a titkot, ami családok kihalását eredményezi, vagy az ellenkezőket száműzi, megvereti, vagy éppen megeszi. A történetben szereplő kisfiú nem ért ezzel a világrenddel, hogy azok, akik a legtöbbet dolgoznak, s a sok munka miatt nem érnek rá hízelegni a császárnak, azokat büntetik mindig.
Pozitív:
Mindegyik történetben vannak érdekes gondolatok, amelyek népmeséből merítenek ihletett.
Negatív:
A történetek nem lépnek túl az általánosságon.
Ajánlás:
Ajánlom azoknak, akik bele szeretnének kóstolni a két világháború közti kínai irodalomba egy óra alatt.
Szerintem: 3.0/5.0
Címkék:
Kína, 20. század, népmese, mese
Írta: kacs