Kurata Hyakuzó 1891. február 23-án született Shobarában, Hirosima prefektúrában egy gazdag kereskedő családban, majd Tokió elsőszámú középiskolájában érettségizett le. Írásaira nagyban hatott Nishida Kitaro vallási szinkretizmusa, ezért 1912-ben elutazott Kiotóba, hogy találkozzon a filozófussal. 1913-ban a mindkét tüdejét megtámadó tuberkulózisa miatt a hiroshimai kórházba került. Az érdeklődése a kulturális vezető Nishida Tenko felé fordult, aki létrehozott egy olyan agrárkommunát, ahol keveredett a taoizmus, a kereszténység, a buddhizmus és a pacifizmus. 1915 decemberében csatlakozott a közösséghez az ápolónőjével, Haru Kandaval, aki később a felesége lett. Első gyermekük 1917 márciusában született meg. Ekkor írta meg a 13. században játszódó drámáját, A zarándok és tanítványait, ami egycsapásra népszerű lett. 1918 júliusában idegproblémák miatt a Fukukoa kórházba került, de a kórházi ágyban folytatta munkáit. 1921-ben megírta a The Beginning of Love and Understanding című művét, majd poligámiába lépett, így összesen három felesége lett, amit elítélt a nyilvánosság. 1943. február 12-én az otthonában, Tokióban, Magoméban halt meg.
Ajánló
A könyv magyarul 1943 őszén jelent meg Fekete Gabriella fordításában a Stádium Sajtóvállalat kiadásban. A könyv előszavát dr. Hiro Suga, a Magyar Királyi Pázmány Péter Tudományegyetem (ma Eötvös Loránd Tudományegyetem) lektora írta. A dráma hat felvonást tartalmaz, amiben változó számú és hosszúságú szín kapott helyett.
A történet egy bevezetéssel kezdődik, amiben az ember és egy lény filozófál életről és halálról. A bevezetőben elhangzott filozófiai gondolatok később a felvonásokban is megjelennek egy-egy szereplő monológjában. Az első felvonásban megismerhetjük a 13. században élő főszereplőt (Yuien) és családja életkörülményeit. A családfő elpanaszolja az életüket, hogy mióta ide jöttek csak balszerencse érte őket, a szomszédok pedig a kölcsön adott pénzt nem akarják visszafizetni, így kénytelen vadászatból megélni, ami egyre jobban érzéketlenné teszi a lelkét. Éjszaka papok érkeznek, akiknek nem adnak szállást. A lelkiismeretük viszont nem hagyja nyugodni őket, így végül csak beengedik őket megmelegedni. Évekkel később a befogadott papoknál kezd szolgálni Yuien. A dráma az ő életét, szerelmét, illetve az akkor már hetvenöt éves mester, Shinran bölcsességekkel teli életét és filozófiáját meséli el.
A dráma sok olyan kérdést tesz fel, amelyek nap, mint nap foglalkoztatják a lelkiismeretes, becsületes vagy éppen szerelemes embereket. A kérdésekre úgy próbál meg válaszolni, hogy a kapott válasz összhangban legyen a békés Buddhával és tanításaival. Nem ad mindig kész választ az egyéni problémákra, de megpróbál utat mutatni.
Pozitív:
A dráma mély filozófiai kérdéseket taglal egy történetbe ágyazva közérthető módon. Egy nagyon érdekes, szívhez szóló gondolatokkal teli könyv.
Negatív:
Sok helyesírási hiba a nyomtatásban, főleg a második felvonásban. Néha a történet átmegy "minden úgy jó, ahogy van" filozófiába, ami nem mindig jó megoldás.
Ajánlás:
Azoknak ajánlom, akik szeretnének megismerni egy elfeledett mély filozófiai gondolatokkal teli japán történetet.
Szerintem: 4.0/5.0
Címkék:
Japán, 13. század, dráma, Buddha, 1917
Írta: kacs