A regényből készült anime 2007-ben többek között elnyerte az év animéje és a legjobb eredeti történetért járó díjat.
A világhírű japán író mindmáig legnépszerűbb regényének hőse egy tizenöt éves, középiskolás lány. Kazuko egy napon megdöbbenve tapasztalja, hogy képes visszamenni az időben. A fiatal lány életét egy csapásra felborítja ez a megdöbbentő felfedezés. Csupán a legjobb barátai hiszik el, mikor beszámol hátborzongató kalandjairól.
Kazuko úgy dönt, megpróbálja kideríteni, hogyan tett szert erre a szuperképességre. Ehhez azonban vissza kell mennie az időben. Az iskola sötét fizikaszertárban akarja tetten érni azt a titokzatos árnyalakot, akivel ez az egész hátborzongató kaland elkezdődött.
Időugrásai során nemcsak a tér és az idő korlátjait szakítja át, de egy olyan világban mozog, ahol nincs éles határvonal az álmok és a valóság között.
A kötetben található második kisregény, A rémálmok fogságában főszereplőnője számos dologtól fél. Maszako nem mert átmenni a régi hidakon, viszont habozás nélkül felmászik az iskolai óratorony tetejére, ha úgy gondolja, hogy ezzel legyőzheti félelmeit. Legjobb barátja segítségével megpróbál rájönni, hogy mitől vannak visszatérő rémálmai. Egyre inkább úgy érzi, hogy múltjában egy nagyon sötét titok rejtőzik. A bátor lány útra kel, hogy szülőfaluja határán, a zubogó hegyi folyó fölött áthidaló hídon szembeszálljon a rémálmokkal.
Cucui Jaszutaka világhírű művét most olvashatják először magyarul a hazai olvasók. A szerzőt nem véletlenül tartják napjaink legnépszerűbb japán tudományos-fantasztikus írójának. Kisregényei azoknak is tetszeni fognak, akik kedvelik a száraz humort és szeretnének többet megtudni a japán középiskolások különös világáról.
"Idézzük fel magunkban a mániákus J. G. Ballardot. Cucui olyan, mint ő, ám a japán írónak jóval sötétebb múltat kellett feldolgoznia."
Micholas Lezard, The Guardian
A regényből készült anime 2007-ben többek között elnyerte az év animéja és a legjobb eredeti történetért járó díjat.
Ajánló
A könyv két kisregényt tartalmaz. Az idő felett járó lány először 1967-ben jelent meg Japánban. Műfaját tekintve sci-fi, ugyanis időutazásról, időugrásokról szól, ami a jelen és 2660 között játszódik. A történet több mint a fele a néhány nappal ezelőtt cselekményekhez való visszatérésről szól, míg a másik fele a 2620 és 2660 közti világot meséli el, hogy miképpen változott meg az oktatás, hogy a megfelelő tudás elsajátításhoz 38 éves korig kell az iskolákba járni. Egy érdekes képet fest huszonkét fejezetben a távoli jövőről, továbbá olyan dolgok is megjelennek benne, amelyeket 2016-ban már sokkal közelebbinek érezhetünk, mint, hogy a 27. századig kellene várni, hogy megvalósuljon. Nem hiába váltott ki olyan nagy hatást az 1960-as években. A kisregényből többször készült film (1983, 1997, 2002, 2010), rövid sorozat (1972, 1985, 2016), anime (2006) és manga (2004) is. A mozgóképes változatok hosszukból adódóan gyakran csak a történeten alapulnak.
A Rémálmok fogságában című kisregény tizenöt fejezetben meséli el egy gimnazista lányról történetét, aki megpróbál rájönni a pszichológia segítségével, hogy miért fél annyira prádzsna álarctól és a magasságtól. A nyomozása során az ötéves kisöccse félelmeire is megpróbál fényt deríteni. Műfaját tekintve lélektani dráma.
Mindkét történetre jellemző, hogy rövid, három-hét oldalas fejezetekre tagolt. Egyszerű és rövid mondatokból építkezik. A történet lineáris az időugrások és a múlt boncolgatása ellenére is, a cselekmény egy fő és egy mellékszálon fut. A japán nevek kiejtés szerint vannak átírva. A könyv végén három oldalon keresztül a szerző rövid életrajzát ismerhetjük meg.
Pozitív:
Az idő felett járó lány könnyen olvasható sci-fi, ami mégis elgondolkodtat. A Rémálmok fogságában pedig a pszichológia iránt nem fogékonyaknak is érhetően magyarázza el az ok-okozati összefüggéseket.
Negatív:
Az idő felett járó lány, mint sci-fi már eljárt az idő, ma már többet ki lehetett volna hozni a történetből. A könyvre pedig ki kellett volna írnia a kiadónak, hogy termékmegjelenítést tartalmaz, mert minden fejezet elején, alul szerepel a kiadó honlapja, ami nem lenne olyan baj, ha nem 3-7 oldalas lenne egy fejezet.
Ajánlás:
Akik szeretik a sci-fi és lélektani olvasmányokat.
Szerintem: 3/5.0
Címkék:
Japán, 1967, 2660, sci-fi, lélektan, dráma, gimnazista, félelem
Írta: kacs