Ez az írás az ókori Kína felfedezései közül az idő megragadását és megszervezését kíséri figyelemmel, akkor, amikor az még együtt futott a világtörténelmi idővel. Bemutatja a kínai császárság időkereteinek kialakulását, amelyek szinte korunkig meghatározták Kelet-Ázsia hagyományos időszámítását és köznapi életét is.
Ajánló
A kínai ünnepnapok bemutatását Ecsedy Ildikó három részre bontotta. Az első fejezet a földműves hagyományokhoz köthető ünnepeket mutatja be, a második a császári ünnepeket, a harmadik fejezet pedig a családi ünnepekről ad átfogó képet. A 96 oldalas könyv tudományos voltát a végén található jegyzetek és hivatkozások közlése támasztja alá. Összesen harminchat fekete-fehér számozott illusztrációt tartalmaz képaláírással, amelyek egy része fénykép.
A fejezetekben nemcsak az ünnepet írja le, hanem annak kialakulását, illetve a hozzá köthető kínai karakterek fejlődését, átalakulását is. A könyv rögtön egy olyan érdekességgel indít, ami a kínai nyelvet tanulókon kívül nincs a köztudatban, hogy a kínaiak a hétköznapoknak nem adtak nevet, csak számozták. Ez a hagyomány máig megmaradt, egyedül a vasárnap nem a hetedik nap. Ezen kívül választ kaphatunk arra is, hogy a kíniak hogyan számolták a hónapokat, amelyeket a holdciklusokhoz kötöttek. A 354 napos év miatt kénytelenek voltak néhány év után szökőhónapot beiktatni, így viszont 385-387 napos lett az év. Ezért aztán 19 évente került csak szinkronba a valódi év és a császári naptári év.
Ezután Ecsedy Ildikó sorra veszi a császári év ünnepeit: újévi szántás és selyemkészítés, holdújév, téli napforduló és év vége, tavaszünnepek, nyári napforduló, sárkánycsónak ünnep, a Szövőlány és a Pásztorfiú ünnep, őszközép ünnepe. Végül a családi ünnepek következnek: születés, házasság, temetés.
Pozitív:
Lényegretörően bemutatja a kínai időszámítás kialakulását és a kínai ünnepek hagyományát a kezdetektől napjainkig.
Negatív:
Zavaró, hogy a hivatkozások és a megjegyzések nincsenek külön jelölve, így mindig a könyv végére kell lapozni, hogy lássuk, hogy van-e több soros kiegészítés a leírtakhoz vagy csak hivatkozást közöl.
Ajánlás:
A kínai és az ázsiai kultúra iránt érdeklődőknek ajánlom, mert sok más ország hagyományára hatott Kína.
Szerintem: 4.0/5.0
Címkék:
Kína, kínai ünnepek, kínai holdújév, 1990
Írta: kacs