Hyeonseo Lee Észak-Koreában, a világ egyik legkegyetlenebb diktatúrájában töltötte gyermekkorát. Egyike annak a több millió embernek, akit túszul ejtett a titkolózó, brutális kommunista rezsim. Amikor az 1990-es években lesújtott Észak-Koreára az éhínség, ráébredt, hogy egész életében agymosáson ment keresztül.
Tizenhét évesen elhagyta a hazáját. Hazatérésre menekültként nem is gondolhatott, mert családjával együtt börtön és kínzás várt volna rá. Mivel életben akart maradni, Kínában telepedett le. Tizenkét év elteltével visszatért az észak-koreai határhoz, hogy egy merész küldetés során átsegítse családját Dél-Koreába.
Ez vakmerő és különleges történet nem csupán arról szól, hogyan tette meg a szerző az utat a sötétségből a fénybe, de a felnőtté válásról is. Elszántan, többször is újraépítette az életét. Egy erős, kivételesen bátor nőt ismerhetünk meg, akinek a visszaemlékezéseiből egy rendkívüli egyéniség képe rajzolódik ki.
Ajánló
Igényes, keménykötésű és szalagos könyvjelzőt tartalmazó négyszáz oldalas könyv, aminek a végén nyolc oldalon fényképek találhatóak a szerzőnőről és a családjáról. A mű három részre van osztva, aminek a címei jelzik is, hogy az elsőben észak-koreai életéről, a másodikban a Kínában töltött éveiről, míg a harmadik részben a dél-koreai életéről és a családja megszöktetéséről ír. A könyv elején Hyeonseo Lee és családja lakóhelyinek a térképe és a menekülő-útvonalak térképe található. Olvasás közben érdemes visszalapozni ezekhez, hogy jobban érezhetőek legyenek a távolságok.
A szerzői és a kiadói megjegyzések után az előszóban az Hyonseo Lee a mostani életéről ír, amikor éppen előadást készül tartani. Utána következik egy bevezetés, amiben megtudhatjuk, hogy a családja mindent elvesztette, mert leégett a házuk. Ezek után kezdődik el az életrajzi regény, ami utána lineárisan folytatódik tovább. Összesen 53 fejezetre van osztva a történet, egy-egy fejezet pedig háromtól tizenhárom oldalig terjed, de általában hat-hét oldalasak. A fejezetek gyakran végződnek cliffhangerrel, előreutalásokkal, amelyek megváltoztatták Hyonseo Lee és családja életét, hogy továbbolvasásra ösztönözzék az olvasót. A fejezetekben gyakran élt azzal a lehetőséggel, hogy egy-egy gondolatát befejezi, de nem kezd új fejezetet. Ennek ellenére érdemes egész fejezeteket olvasni, mert egy-egy helyszínhez köthető események ott zárulnak le.
A könyvben megismerhetjük Hyonseo Lee szüleinek a rövid történetét, majd az ő gyermekkorától kezdve bepillantást kaphatunk az észak-koreai életbe. Az észak-koreai kasztrendszerben (szongbun) nagyon sok kasztszint van a kasztokon belül, de alapvetően három nagyba sorolhatóak be az emberek: megbízható, ingadozó vagy ellenséges. Ennek a kiosztása attól függ, hogy ki milyen tevékenységet végzett az 1948-as államalapítás előtt, illetve utána hogyan szolgálta a rendszert. Lesüllyedni nagyon könnyű, a felemelkedésre pedig alig van esély.
Az országban a szocializmus egyik fajtája működik, aminek az élén a diktátorok álltak, mint Kim Ir Szen (1912-1994), Kim Dzsongil (1942-2011) és most Kim Dzsongun (1984-). Az életrajzi regény 1977-től 2013-ig mutatja be a változásokat, bár Kim Dzsongun hatalomra kerülését és az utána történt eseményeket már Dél-Koreából ismerhetjük meg.
Hyonseo Leet a talpraesettsége segítette, hogy mindig újra tudta kezdeni az életét és nem adta fel, amikor többször is elvesztett mindent. A sikeres Észak-Koreából való megszökése ezen kívül szorgalmas tanulásának köszönhető, ami gyakran kisegítette egy-egy reménytelen helyzetből.
Hyonseo Lee 2013. február 13-án tartott TED előadása megtekinthető a szerzőnő eredeti angol hangjával és magyar felirattal itt:
Figyelem! Az elődadás tartalmazza a könyv főbb cselekményét és fordulatait!
Pozitív:
Érdekes volt megismerni Észak-Koreát, Kínát, Dél-Koreát és Laoszt, hogy milyen az ottani élet és, hogy hogyan állnak az észak-koreai menekültek ügyéhez. A négy országban viszont van egy közös, hogy megvesztegetéssel és pénzzel bármit el lehet érni. Néha egészen hihetetlen drámai fordulatok vannak benne. Néha pedig értetlenül állhatunk a tények előtt, hogy a szerencse mennyit segíthet.
Negatív:
A térképeken sok, a szerző szemszögéből fontos hely nincs jelölve. Az előreutalásos utolsó mondatok néha már zavaróak voltak, főleg ha a fejezetben a cselekmény egyébként nem haladt.
Ajánlás:
Akiket érdekel Észak-Korea, Dél-Korea és az észak-koreai menekültek élete az mindenképpen olvassa el, mert sokkal jobban megérhetővé teszi azokat az észak-koreai embereket, akik nem szöknek el, vagy elszöknek és mégis hazavágynak vagy haza is térnek, mert nem tudnak beilleszkedni a dél-koreai társadalomba. Egy igazán izgalmas, életrajzi regényt kap, aki elolvassa.
Szerintem: 4.0/5.0
Címkék:
Észak-Korea, Dél-Korea, szökés, kommunizmus, önéletrajz, 1980, 1990, 2000, 2010
Írta: KACS