Eredeti címén: Egy pillanat Pekingben, történelmi értelemben valóban egy pillanat, amely mintegy negyven évet fog át: a bokszerlázadástól a Japán-ellenes háborúig rajzolja meg egy előkelő peking család történetét. Menekülés, gyermekrablás, ópiumcsempészet, rablók, mandzsuvezérek, külföldi zsoldoscsapatok. Azután: szerelem, forradalom, a császárság bukása, diákmozgalmak, hagyomány és modern eszmék összecsapása, a huszadik század eleji Kína elevenedik meg e regény lapjain. A sok szálon futó cselekmény sosem unalmas, mert a regényt átszövi a Tao természetelvű bölcsessége, mely a regénybeli család fejének, Yao úrnak az életfilozófiája. Ma már történelmi regénynek számít, amikor először megjelent 1940-ben, javában folyt Kínában a Japán elleni háború. Akkor világsikert aratott mert aktuális volt, ma azért érdekes, mert a modern kínai történelem e változatos és bonyolult korszakáról az utóbbi negyven évben aligha olvashattunk Lin Yutang szellemében megírt alkotást.
Lin Yutang (1895-1976) életének java részét Amerikában élte le, nagy sikerű műveit pedig mindig angolul írta. A hagyományos és modern kínai kultúra fáradhatatlan népszerűsítője volt, megpróbálta nyugati ember számára érzékelhetővé tenni, a könnyed és érthető formában, a kínai világ megannyi jelenségét.
Ajánló
A regény története 1900. július 20.-tól, a bokszerlázadások idejétől 1938. január 1. között, a második kínai-japán háborúig játszódik. A közel negyven évnyi történet eseményei 1100 oldalon tárulnak fel előttünk. Ennek ellenére nem naplószerű, mert gyakran évek maradnak ki, hogy aztán egy-egy fontosabb esemény részletesen bemutatásra kerüljön minden összefüggésében. Ugyanis az író két nagyobb, gazdag család élettörténetén keresztül mutatja be a kínai társadalomban bekövetkező változásokat és a generációk közti együttélést. A Yao és a Cseng családon keresztül betekintést kapunk a hagyományos kínai családok mindennapjaiba és a nagy életeseményeibe, mint például egy gyermek születése, az első szerelem, társas összejövetelek, irodalmi beszélgetések, az esküvő, a házas élet változásai, a gyermek elvesztésének a fájdalma, a hálátlan gyermek tékozlása, új család alapítása, tiltott szerelem, árulás, háború és megbocsátás. A családregény olyan közel hozza a szereplőket és az eseményeket, hogy mi magunk is úgy érezhetjük, hogy abban a korban vagyunk és részesei vagyunk az eseményeknek. Gyönyörű, részletező leírások színesítik az érzelemdús szereplők cselekedeteit és a gyakori irodalmi beszélgetéseikben megcsillogtatják a hagyományos értékrendet követő kínai tudást, amelyet évezredek bölcsei csiszoltak tökéletesre.
A könyv főszereplője Yao Mulan, a kor nőideálja, aki egyszerre testesíti meg a hagyományokat őrző és tiszteli nőt, és a modern, az új tudásra nyitottat. Húga, Mocsó már visszafogottabb, bár alkalmazkodik ő is az új Kínához. Mulan legjobb barátnője Mannia pedig az a nő, aki szívében és viselkedésében is teljesen a régi, szigorú értékrendben él. Az apjuk, Yao úr egy taoista nyugalmával szemléli a kialakuló új világot, később pedig már a családja sorsának az alakulását is előre elrendelt végzetnek látja.
A negyvenöt fejezetet tartalmazó regény eleje és a vége keretbe foglalja a történetet. Az elején Mulan családja a bokszerlázadás elől menekül, a végén pedig a japánok elől menekül már a saját családja megmaradt tagjaival. Mert egy jobb, de mindenképpen új rendszer kialakulását mindig nagy viharok előzik meg, de Kína örök.
Pozitív:
Nagyon szép családregény, sok költő képpel, amiben érdemes elmerülni. Mivel a kínai szerző nemcsak kínaiaknak írta a regényt, így nagyon sok hagyományt, szokást megmagyaráz, hogy mit miért tettek, vagy milyen illendőségi szabály kötötte meg a szereplők cselekedeteit. A leírásokban megcsodálhatjuk a korabeli Pekinget, Sanghajt, Hangcsót és a kínai kerteket.
Negatív:
A második és a harmadik könyvben egyre nagyobb szerep jut a családon kívüli, társadalmi eseményeknek, így ott már néha átmegy történelmi leírásba, de csak azért, hogy jobban érhetővé tegye a változásokat. A könyvben több helyen is kimaradtak és lemaradtak betűk.
Ajánlás:
Azoknak ajánlom, akik szeretnének elolvasni gyönyörű családregényt vagy érdekeli az 1900-as és az 1940-es évek közötti átalakuló Kína.
Szerintem: 5.0/5.0
Címkék:
Kína, Lin Yutang, Peking, Hangcsó, Sanghaj, családregény, 1900, bokszerlázadás, második kínai japán háború
Írta: kacs