A modern kínai irodalom megalapítója, Lu Hszin, két realista stílusú novellás kötete után (Kiáltás, 1921; Bolyongás, 1926) csak tíz év múlva, 1936-ban, halálának évében jelentkezett újra elbeszélés-gyűjteménnyel. Ez a kötet volt a Régi mesék mai szemmel (Ku si hszin pien), amelynek nyolc szatirikus elbeszélése a régi kínai hagyomány egy-egy alakját eleveníti fel újra, hogy a mai korba helyezve őket, leránthassa a leplet a hagyományos kínai ideológiák visszahúzó szerepéről. A nyolc történet ezernyi szállal kapcsolódik a konfuciánus és taoista hagyományokhoz, azok szatirikus boncolgatása, ezért tartalmuk és formájuk megértéséhez mindenekelőtt meg kell ismerkednünk magukkal a "régi mesékkel".
Ajánló
Lu Hszin (Lu Hszün vagy Lu Xun) utolsó novelláskötete a Régi mesék mai szemmel. A magyar fordítás ötezer példányban jelent meg 1959-ben Tőkei Ferenc fordításában és utószavával. A kötet nyolc novellát tartalmaz: Az ég kifoltozása, Futás a holdba, A víz szabályozása, Páfrány-szedegetők, A kardkovács, Át a határon, A támadás ellenzése, A halott feltámasztása. A kötetben két novella: A kardkovács és A támadás szerepel a Lu Hszin: A-Q hiteles történetében, viszont mások fordították. Akárcsak a korábbi kötetében, a novellákra a szatíra jellemző, amelyek régi kínai legendákat, történeket dolgoznak föl. Az utószóban a feldolgozott történetek összefoglaló leírásán kívül gyakran megtalálhatók az eredetiből vett részletek, amelyekből könnyen ráismerhetünk azokra a visszacsengő mondatokra, amit Lu Hszin is felhasznált műveiben.
Pozitív:
Érdekes szatírák, filozófiai gondolatok az első és a második világháború közötti Kínából, amelyek ismert és népszerű kínai történeteknek a modern újragondolása. Az A-Q hiteles történetéhez képest gördülékenyebb történetvezetés.
Negatív:
Egyes történetek mondanivalójához képest túl hosszúak.
Ajánlás:
Azoknak ajánlom, akiket érdekelnek a kínai szatírisztikus novellák az 1920-as és 1930-as évekből.
Szerintem: 3.5/5.0
Címkék:
Kína, Lu Hszin, Lu Xun, A-Q, 1920, 1930, szatíra, novella
Írta: kacs