Az ismert újságíró-író házaspár az 1964. évi tokiói olimpia idején turistaként járt Japánban. Az úton és az ott töltött néhány hét során szerzett benyomásaik, tapasztalataik alapján írták könyvüket, amely az útinapló és riportázs keveréke. Tokión kívül jártak néhány nagyvárosban – Osaka, Hirosima és Kyoto jelzik útjukat – kiránduló és idegenforgalmi nevezetességű helyeken, igyekeztek minél többet meglátni a magyar közönség által – akkoriban jószerivel csak könyvekből – ismert keleti világból. Ami könyvükben eltér a szokványos útirajzoktól, az elsősorban a mindennapi élet megfigyelése. Áruházak, iskolák, mulatók, vendéglők, üzemek, színházak, mozik, japán otthonok látogatása, az emberekkel való közvetlen érintkezés teszi színessé, sokrétűvé a képet.
Ajánló
Fehér Klára és Nemes László 1964 októberében utazott ki Japánba, ami azért is érdekes, mert ekkor tartották a 18. nyári olimpiai játékokat. Ez volt az első olimpia, amit Ázsiában tartottak. 2020-ban pedig újra japán ad otthont a nyári olimpiáknak. Bár a házaspár közül már csak a férj él, érdekes lenne majd egy összehasonlítás a 2020-as Japánnal, hogy mennyi minden változott „egy olimpia alatt”. Az útikaland az indulás előtti események kivételével nem lineáris, ugyanis a fejezetekben egy-egy témát járnak körül. Van olyan fejezet, ami étkezésről, az áruházakról, az oktatásról és a színházról szól. A konkrét, bejárt helyeken felül írnak a különböző ünnepek, szokások kialakulásáról, illetve történelmi eseményekről, mitológiákról. A könyvben sok érdekességre felhívják az olvasó figyelmét és mindig összehasonlítják Magyarországgal illetve más országokkal, ahol korában járt a szerzőpáros. A 17 napos útjukat 16 fejezetre osztották, amiben a leírások a néhány elhangzott, vicces párbeszédekkel váltakoznak. Az utószóban pedig kitérnek a japán szavak átírására. Ezek közül néhány már nem felel meg a mostani helyesírási szabályainknak. A második, bővített kiadást a fejezetek közben 64 fekete-fehér fénykép illusztrálja.
Pozitív:
Érdekes olvasmány az 1960-as évek Japánjáról, ami a hagyományok és a japán hiedelemvilág magyarázatának a segítségével összeköti a múltat a jelennel.
Negatív:
Nekem nem annyira tetszett az időben való össze-vissza ugrálás, mert így egy-két kivételtől eltekintve nem derült ki, hogy mit, mikor és mennyi ideig néztek.
Ajánlás:
Akiket érdekel Japán múltja, de elsősorban a ’60-as évek Japánja.
Szerintem: 4.0/5.0
Címkék:
Japán, japán olimpia, Tokió, Kiotó, 1964, 1967
Írta: KACS