Mint egy-egy finom keleti tusrajz, olyanok a Si King, a sokszázéves kínai daloskönyv versei. Boldogasszonyok éneklik meg bennük uruk szépségét, elhagyott szerelmesek panaszolják sorsukat, névtelen katonák jajgatják el bánatukat, ismeretlen dalnokok foglalják versbe intelmeiket, krónikás hűséggel hagyják az utókorra egy-egy nevezetes hadjárat eseményeit. A kínai költészetnek ez az első nagy írásos emléke, amelyből századokon át merítettek ihletet a kínai irodalom nagy klasszikusai.
Ajánló
A Dalok könyve összes 305 verset tartalmaz, amik Kr. e. I. évezredéből származnak. Tőkei Ferenc fordította kínai eredetiből magyar prózára a verseket, amikből Csanádi Imre, Illyés Gyula, Jánosy István, Károlyi Amy, Kormos István, Lator László, Nemes Nagy Ágnes, Rab Zsuzsa, Szabó Magda és Weöres Sándor készítette el a versek magyar fordítását. A Dalok könyve verseit összesen háromezer vers közül válogatták ki, amiket aztán négy csoportra osztottak. Az első rész "A fejedelemségek szokásait" jelenti, a második a "Kisebb ünnepi dalok", a harmadik rész a "Nagy ünnepi dalok", a negyedik rész pedig az "Ódákat, Himnuszokat" tartalmazza. A kötet további érdekessége, hogy a világirodalmat is figyelembe véve, ez a daloskönyv tartalmazza a legtöbb népdalt. A könyv ingyen elolvasható a Terebess.hu oldalon.
Pozitív:
Érdekes, hogy az emberiség egyik legrégebbi daloskönyvében is ugyanazok a főbb gondolatok foglalkoztatták az embereket, mint a mai életben. A párválasztás, a családi élet, a hatalmukkal visszaélő korrupt hivatalok, az egymással való csatározás, az együtt mulatozás, az élet mulandósága.
Negatív:
A jegyzetek gyakran hivatkoznak másik jegyzetre, így nem elég, hogy hátra kell lapozni a jegyzetekhez még ott is lapozgatni kell, ami különösen zavaró, ha minden versszakban van egy megcsillagozott szó. Van, amikor egy versben többször is előfordul ugyanaz a megcsillagozott szó, ilyenkor néha kétszer is megcsillagozták, de előfordul olyan is, hogy nincs minden névhez jegyzet, pedig korábbi versben még volt hozzá.
Ajánlás:
Azoknak ajánlom, akik szeretnének megismerkedni a kínai líra legkorábbról ismert dalgyűjteményével és érdekel a kínai kultúra, hiszen ez a könyv a konfucianizmus könyvek közül az öt klasszikus egyike.
Szerintem: 4.0/5.0
Címkék:
Kína, Dalok könyve, Konfuciusz, legrégebbi daloskönyv, vers
Írta: kacs