Ez a karcsú kis könyv korántsem szabályos történelemkönyv, a Kína történetét mondhatni első kézből ismerő szerző pedig nem arra a képtelen feladatra vállalkozik, hogy néhány tucat oldalon ismertesse a nemcsak a térképen hatalmas kiterjedésű ország, de az itt lakó nép időben is szinte felmérhetetlenül hosszú múltra visszatekintő történelmét. Nem túlzás azt mondani, hogy a kínaiak rendelkeznek a világ leghosszabb folyamatos kultúrájával, amely mintegy 5000 éves múltra tekinthet vissza. Polonyi Péter nagyívű esszéjének tárgya Kína múltja, vagy pontosabban: a jelen előzménye - a legendák ködébe vesző kezdetektől a legutóbbi időkig. A változó dinasztiákon és idegen hódítók uralmán, reformokon és parasztlázadásokon át, a hol elemeire hulló, hol erős kézzel ismét egybemarkolt ország szédítően bonyolult történetében azt keresi, hogy mi a folytonos, mi a változatlan az első császároktól a mai pártfőtitkárokig.
Ajánló
A könyv úgy foglalja össze röviden Kína történetét, hogy közben összefüggéseket keres a kínai nép mentalitásával és, hogy miért így alakult az ország sorsa az évezredek alatt. Kína történetét az 1,7 millió éves yoanmui emberrel kezdi és egészen 1989 nyaráig vezeti végig. Számos helyen tesz utalásokat a szerző arra, hogy a történelmi eseményeket milyen filmek dolgozták fel. Íme néhány: A császár és a gyilkos (1999), Hős (2002), Az utolsó császár (1987). Illetve könyvet is ajánl: Jordán Gyula - Tálas Barna: Kína a modernizáció útján a XIX-XX. században. Pearl S. Buck Az utolsó kínai császárné (Imperial Woman) (1956), Keith Laidler: Az utolsó császárné (The Last Empress: The She-Dragon of China) (2003).
Pozitív:
Kronológia és térkép a könyv végén. Magyaráztok, hogy mit miért tettek a vezetőik. Könyv és filmajánlók az adott korhoz.
Negatív:
Nem egységes névátírás. Valahol magyar, valahol angol, néha még ott is ahol köztudott a magyar neve pl.: Csin Si Huang-ti - Qin Shi Huang. Néhány névnél elírás. Nincs semmilyen irodalom- vagy forrásjegyzék, de még bibliográfia sem.
Ajánlás:
Akik szeretnének egy rövid áttekintést kapni Kína történelméről és érdekli őket a két világháború közötti és utáni Kína, ugyanis a könyv harmada inkább erről a korszakról szól.
Szerintem: 3.0/5.0
Címkék:
Polonyi Péter, Kína, történelem, 2008
Írta: KACS