Egy 18 éves magyar gimnazista Kínában tanul, majd kínai ösztöndíjjal egyetemre kerül. Három családnál éli a mindennapok életét, a kontinensnyi ország sok izgalmas táját is felkeresi és rendületlenül tanulja nyelvüket.
"Legkisebb fiunk, Levente, 17 évesen elindult a Világba, szerencsét próbálni. Ő akart menni, Kínáig jutott. Fizikailag elszakadt családunktól, szüleitől, két bátyjától, de lélekben vele voltunk, vele vagyunk. Amikor odaért, 25 kínai szót tudott. Ma már, húszévesen, folyékonyan beszél, ír és olvas kínaiul. Nem semmi ? mondanánk pestiesen. Valóban óriási teljesítmény. Elszántság, hit, erő és kitartás vitte őt előre. Levente közel hozta hozzánk Kínát, mi is megszerettük a Mennyei Birodalmat." (Dr. Horváth Béla)
Ajánló
A könyv Horváth Levente naplóbejegyzései alapján eleveníti fel a 2005 és 2006-os tanulmányait, amit Kínában töltött. Kínában töltött tizenegy hónapos tanulmányait az AFS Magyarország Nemzetközi Csereprogram Alapítvány keretében töltötte kint, aminek a végén még a HSK (Hanyu Shujping Kaosi) kínai nyelvvizsga letételére is lehetősége nyílt (önköltséges alapon). Összesen három családnál élt, akik segítettek neki a kínai kultúra megismerésében és a nyelv elsajátításában. Levente Nanjingban tanult, de a hosszabb szünetekben ellátogatott más városokba is, ahol megnézte az ottani nevezetességeket pl.: Pekingbe - Kínai Nagy Fal, Tiltott Város, Bejhaj Park, Van Fu-jing utca, Szucsoiba ? ?Kínai Velencéjébe?, Hangcsouba, Sanghajba, Vuxiba , Lijangba, Hszianba és még sok más helyre eljutott. A könyvet a szerző sok színes és fekete-fehér képei díszítik, amik közelebb hozzák az olvasóhoz Kínát. A naplóban haladva sok érdekes kínai hagyományra, szokásra, érdekességre hívja fel a figyelmünket. Ahogy pedig Levente egyre jobban elsajátítja a kínai nyelvet, úgy ismerhetjük meg az igazi Kínát is, amit biztosan nem láthat egy oda utazó turista. A Népszabadságban egy 2011-es cikk is olvasható róla.
Pozitív:
Mivel Levente társasági ember volt, így nem csak egész nap a szobájában ült és tanult, hanem aktívan részt vett szinte minden programban. Sőt, néha saját felfedező utakra is indult, így aztán nagyon jól megismerhető az igazi kínai élet. Mivel egy naplóról van szó, így nemcsak a jó dolgokat írta le, hanem az általa megfogalmazott kritikákat is.
Negatív:
Néha túl sok és gyakori az ugyanolyan szleng pl.: spanol, csoki stb. - de hát mindenki van, valami szavajárása. A focis leírásokból a könyv vége egyre több lesz a kínai események rovására. A könyv vége felé megsokszorozódtak az elválasztási és elgépelési hibák. A szerkesztő csak a 69. oldalon magyarázza meg, hogy mi az a spanolás, de talán eddigre már mindenki rájön, ha nem ismerte volna szó jelentését.
Ajánlás:
Ha érdekel egy eseménydús kínai történet a jelenkori Kínában és oktatásban vagy, ha te is szeretnél kimenni az AFS-sel vagy más szervezőkkel külföldre tanulni, akkor mindenképpen ajánlom elolvasásra, mert sok hasznos dolgot megtudhatsz, miközben jól szórakozol a könyv olvasása közben.
Szerintem: 3.0/5.0
Címkék:
Horváth Levente, Kína, magyar sárkány, 2006, 2007, 2008
Írta: kacs