Elizabeth Kim sorsa is a borzalmak éjszakájával kezdődik, ahol a becsületbeli ügy nevében rokonai a szeme láttára anyját felakasztják egy kis koreai faluban. Meggyilkolják, mert megbocsáthatatlan bűnt követett el, lefeküdt egy amerikai katonával és megszülte lányát, a törvénytelen gyermeket. A felfogás szerint még halottnak lenni is jobb, mint ami ő volt "honhyol" vagyis olyan nőnemű lény akinek sem neve, sem születési dátuma nincsen.
Az árvaházba kerülése, a borzalmak sokasága, az örökbefogadás tortúrái egy gyermektelen amerikai családnál mind-mind szenvedéseit és fájdalmát fokozták. Az életet jelentő kiút csak egy újabb megpróbáltatás, amely azonban meghozza számára a végső biztonságot.
A történet azzal kezdődik, hogy anyját rokonai felakasztják, hogy tisztára mossák a család nevét. Ugyanis a nő a falut elhagyva egy amerikaitól lett gyereke, aki viszont őt hagyta el. A lányát árvaházba adják, ahol szörnyű körülmények között él, míg egy amerikai házaspárhoz nem kerül. Itt kezdődik el hithű amerikaivá nevelése, ami számtalan megaláztatással jár és szigorú szabályokkal.
Ajánló
A könyvből megismerhetünk jó néhány koreai szokást, amit még gyerekkorában élt át az írónő. A részek előtt versek találhatóak. Minden fejezet kevesebb szöveggel kezdődik, ment a teljes oldalszélesség. A leírások jók, főleg a lelki változásokra koncentrál. A történetek nagy részét visszaemlékezésként meséli el párbeszédek nélkül. A tízezer mosolyból és könnycseppből az olvasó a tízezer könnycseppet ismerheti meg néhány mosollyal.
Pozitív:
A történet megrázó, elgondolkodtató. Érdekes képet fest nem csak Koreáról, hanem a korabeli kisebb amerikai városról, hithű szokásokról.
Negatív:
A történet a párbeszédek elhagyása miatt, nem annyira gördülékeny. A történetet kívülről látjuk, az elbeszélő mellett.
Ajánlás:
Korea iránt érdeklődőknek mindenképpen érdemes elolvasni. Akik pedig szeretik az ázsiai drámákat vagy az élettörténeteket azoknak is ajánlom.
Szerintem: 4.0/5.0
Címkék:
Korea, Elizabeth Kim, Tízezer könnycsepp, életrajz, kimchi, 1960, 2000
Írta: kacs