Elsőízben jelenik meg sorozatunkban a távoli kelet művészetéről szóló írás. Csi Paj-si, a nemzetközi Békedíjjal kitüntetett kínai festőművész munkásságában a több ezer esztendős ősi kínai kultúra egyesül a modern európai festészet eredményeivel.
Miklós Pál, a tanulmány szerzője, az életmű beható elemzése mellett áttekintést ad a kínai művészet hagyományairól, ismerteti jellegzetes szemléletmódját és eljárásait. A könyvben hatvan illusztráció – közötte hat színes nyomat – szemlélteti a világhírű művész alkotásait.
Ajánló
A Képzőművészeti Alap Kiadónál jelent meg A művészet kiskönyvtára című sorozat 33. köteteként a kis alakú, 84 oldalas könyvecske. Közel 25 oldalas tanulmánnyal kezdődik a könyv, amit néhány tusrajz és pecsét színeset, majd az irodalom, a képjegyzék, s végül a képek következnek, amelyek közül hat színes.
Miklós Pál tanulmányában megismerhetjük Csi Paj-Si életrajzát, munkásságát és az élete során kipróbált és használt különböző stílusukat, amelyek a korszak művészeire is jellemzők voltak. Születését sokfelé datálják, ő maga 1864-re tette, s először asztalosnak tanult, közel ötvenesen kezdett el végleg csak a festészettel foglalkozni.
Legtermékenyebb időszakában volt, hogy naponta húsz képet festett, s nem telt el egy nap úgy, hogy legalább egy képet ne készített volna. A kötetben szereplő festmények többsége természeti kép.
Pozitív:
A festőről szóló tanulmány jól kiegészíti a kötetben szereplő festményeket.
Negatív:
A képeken található feliratok, szövegek és versek nem lettek lefordítva, így kicsit hiányos az élmény.
Ajánlás:
Akik a tusrajzokon kívül szeretnének megismerkedni Csi Paj-Si életével is.
Szerintem: 4.0/5.0
Címkék:
Kína, tusrajz, Csi Paj-Si, 1900-as évek eleje, 1900-as évek közepe
Írta: kacs