A világhírű japán filmrendező kötetében három elbeszélést olvashatunk Lázár Júlia tolmácsolásában. A Bajnok kimonóban, a Csillagbölcső és az Okamesan főhősei kamaszok. Mindennapjaik küzdelmesek, fájdalmasak, sokszor felemelőek. A balladai hangvételű írások szereplőit életük folyama más-más problémákkal való szembenézésre kényszeríti. Mindegyiküknek meg kell vívnia a maga harcát – s ki sikerrel áll fel, kit pedig megtörnek a megpróbáltatások. Takeshi Kitano elbeszélései olyan örök emberi problémákat járnak körül, melyekkel legelőször kamaszkorunk hajnalán szembesülünk. Ilyen például: önmagunk legyőzésének drámaisága; a szülő elvesztése, a felnőtté válás fájdalmas kényszere, a gyermeki magány, elhagyatottság és kiszolgáltatottság; a szülőtől való elszakadás vágya, a szerelemmel, nemiséggel való félelmes, mégis vonzó találkozás.
Részlet a könyvből:
"Aznap este anya a konyhában sürgölődött, ami már nagyon régóta nem fordult elő vele. Levest készített, és sült garnélarákot. Az étel nagyon ízletes lett, de engem a bátyám arcán látszó horzsolás és duzzanat aggasztott. Még föl sem tehettem a kérdést, már azzal állt elő, hogy elesett. Anya észre sem igen vette, mi történt vele. Mélyen a gondolataiba merült ezekben a napokban.
A vacsora befejeztével anya megszólalt: –– Szeretném, ha most vasárnap bemutathatnék valakit mindkettőtöknek! Én kedvelem, és biztosra veszem, hogy ti is megkedvelitek. […]
...el kellett tűnődnöm azon, hogyan felejthette el anya ilyen gyorsan apát? Hiszen apa tanította meg nekünk a csillagképeket, és ő tanított meg tüzet gyújtani gyufa meg öngyújtó nélkül. Anya talán sosem hallotta, hogyan beszél apa a csillagokról? Vagy a felnőttek mindent ilyen hamar elfelejtenek?"
Ajánló
A Scolar Kiadónál jelent meg a kis alakú, 140 oldalas kemény kötéses könyv. A fordítást angol nyelvből Lázár Júlia készítette. A kötet három elbeszélést tartalmaz, amit a jegyzetek majd Forgách András ír a szerző korábbi és más típusú munkájáról egy rövid összefoglalót.
A Bajnok kimonóban című elbeszélés két különböző fiútestvérről szól, amit az öcs mesél el. A bátyja kiváló tanuló, de sportban nagyon gyengén teljesít, míg az öcs tanulásban csapnivaló, de sportban kitűnő eredményeket ér el. A történet az iskolai sportnap előtti napot és a sport eseményeit dolgozza fel.
A Csillagbölcsőben szintén két fiútestvér történetét ismerhetjük meg az öcs szemszögéből, akik Tokióból Oszakába költöztek. Közös időtöltésük az apjuktól kapott 5 cm-es távcsővel a csillagnézés. Az iskolában folyamatosan piszkálják őket, ezért megpróbálnak a csillagokról beszélni a többiekkel, de kiderül, hogy hiányosságaik vannak. Végső megoldásként azt találja ki a báty, hogy ellopják az iskolai 10 cm-es távcsövet.
Az Okemasan egy Tokióból megszökött tizenhét éves srác kiotói kalandjának a története. Mivel nagyon szereti a történelmet, így felfedező útra indul, s már az első napon találkozik egy motoros banda tagjával, Junnal. A bandatagok végig járatják vele a kocsmákat és minden pénzét elisszák. A lány megsajnálja és megengedi, hogy a náluk aludjon, majd másnap megnézik, amiért eredetileg a városba jött a fiú.
Pozitív:
Érdekes, fiútestvérekről szóló történetek, amiben az öcs ráeszmél, hogy a báty is hasonló problémákkal küzd, mint ő.
Negatív:
Érződik, hogy angolból s nem eredeti japánból lett fordítva. A harmadik elbeszélés mintha egy film vázlata lenne, nincsen úgy kifejtve, mint az első kettő, de a kötelező elemeket már tartalmazza egy romantikus történetnek.
Ajánlás:
Akik szeretnének japán testvértörténeteket vagy középiskolai történeteket olvasni.
Szerintem: 4/5.0
Címkék:
Japán, testvérek, Tokió, Kiotó, középiskola, csillagászat
Írta: kacs