Kavabata Jaszunari Nobel-díjas japán író az ötvenes évek derekán, röviddel a Hóország világsikere után írta A tó című kisregényét.
A történet hőse, Ginpei, a szépség megszállottja, az elérhetetlen boldogság után vágyik. Kitaszítottnak érzi magát az erős és szép emberek közül, és gyökértelenül sodródik a bűn, a züllés útján.
Ginpei nem megrögzött bűnöző, hanem saját rögeszméi és a körülmények áldozata. A valóság és a képzelet között vergődve, a megtalálhatatlan boldogságot keresi. Az író nagy emberi részvéttel és nagy művészettel rajzolja meg esendő hősének szenvedélyes szerelmeit és széthulló világát.
Ajánló
Az Európa Könyvkiadó Modern Könyvtár sorozatában jelent meg 11 000 példányban Göncz Árpád fordításában a 126 oldalas könyv. Az utószót Kárig Sára írta, a japán eredetivel Yamaji Masaori (1944-) vette egybe, aki ekkor az az ELTE Kínai és Kelet-ázsiai Tanszék japán lektora volt. A könyv két szinte két egyforma hosszúságú fejezetből áll, amit az utószó zár le.
A történetvezetés nem szokványos, a valóság folyamatosan keveredik a főszereplő, volt tanár, Momoi Ginpei emlékeivel, képzeletével és furcsa gondolataival. A könyvben két nagyobb történetet ismerhetünk meg. Az egyikben a tanárt elbocsátották állásából, mert viszonyt kezdett egy tizenéves diáklánnyal, míg a másikban egy hetvenötéves éves férfi él együtt egy már öregnek számító húszéves nővel. A két történet szereplője pedig keresztezik egymást útjait, annak ellenére, hogy valójában soha nem találkoznak.
A második rész Ginpeire fókuszál, amiben megismerhetjük gyermekkorát, korábbi félelmeit, s talán választ kapunk arra is, hogy miért vált ilyen emberré vagy talán csak egy átlagos, szerencsétlen emberről van szó? A könyv végére nagyjából minden megtudunk, viszont nekünk kell összerakni a történetet.
Pozitív:
Fájdalmas lélektani elégia naturalista módon ábrázolva.
Negatív:
A könyv első fele nehezen követhető, a szereplők ellenszenvesek.
Ajánlás:
Akik szeretnének elmerülni egy rövid időre egy fájdalmas lélektani regényben, hogy utána sokáig gondolkodjanak rajta.
Szerintem: 3.5/5.0
Címkék:
Japán, lélektani elégia, naturalista, diák-tanár szerelem
Írta: kacs