Kim Dzsijong a nővérével osztozik egy szobán. Az öccsének saját szobája van.
Kim Dzsijong iskolájában a lányok mindig a fiúk után kaptak ebédet, mert így hamarabb kimehetnek az udvarra, hiszen nekik nagyobb a mozgásigényük.
Kim Dzsijongot kikap az apukájától, mert molesztálták az utcán.
Kim Dzsijong remek munkaerő, de keresztülnéznek rajta, amikor előléptetésre kerülne sor.
Kim Dzsijong feladja karrierjét – családanya lesz, akár akarja, akár nem. És ő nem akarja.
Kim Dzsijong furán kezd viselkedni, és pszichiáterhez kerül.
Kim Dzsijong nem önmaga többé: végre rátalált önmagára.
Kim Dzsijong nem átlagos nő: Kim Dzsijong teljesen átlagos.
Amikor a Született 1982-ben megjelent, Dél-Koreában szenzációt keltett; a regény azóta is számos beszélgetésnek, vitaestnek témája nemcsak Koreában, de szerte a világon, ahol napvilágot látott. Az intézményesített női elnyomás elleni fellépés mindannyiunkat érintő, húsba vágó téma – akár egyessel, akár kettessel kezdődjön a személyi számunk.
Ajánló
A kemény kötéses könyv az Athenaeum Kiadónál jelent meg 2019-ben, a magyar fordítást Németh Nikoletta készítette. A 208 oldalas könyv hat fejezetből, amely egy-egy időszakot dolgoz fel: 2015, 1982-1994, 1995-2000, 2001-2011, 2012-2015 és 2016. Végül ezt zárja a szerző utószava.
Kim Dzsijong egy átlagos nő, akivel átlagos dolgok történnek a patriarchális Dél-Koreában. S pontosan ez a probléma, hogy azért, mert ő nő Dél-Korában lenézik, bántalmazza egy padtársa, középiskolás korában félve jár haza, a munkájában nehezebben tud feljebb lépni a ranglétrán, az anyasággal járó feladatok és megfelelés kényszere, s még számtalan olyan dolog kerül említésre a könyvben, ami egy átlagos dél-koreai sorozatban kerülendő témának számít, hiába ez a csillogás mögötti kőkemény dél-koreai valóság.
A könyvben a szerző folyamatosan kiemeli azokat a helyzeteket, amikor csak azért ért megkülönböztetés, mert nő. A történet gyakran tér át statisztikai adatok elemzésébe, amelyek megszakítják a cselekményt, viszont igazolják a korábbi történéséket. Bár a főszereplő kitalált megtörtént eseményeken alapul a történet például a legutóbbi dél-koreai botrány is említésre kerül, amiben a női mellékhelyiségben kamerákat rejtettek el, ami, mint később kiderült sajnos nem egyedi eset.
A könyvből 2019-ben film is készült Kim Ji-Young: Born 1982 címmel, aminek ammagyar felirata Anyeze fordításában az Ázsia Ékkövein elérhető.
Pozitív:
Érdekes könyv, ami bemutatja, hogy a hihetetlen gyors technológia fejlődés közben milyen lassan megy végbe a társadalmi változás.
Negatív:
Darabos regény, amit még statisztikai adatok elemzése is megszakít. A rendelkezésre álló anyagból sokkal többet ki lehetett volna hozni, így eléggé felsorolás jellegű tanulmány lett.
Ajánlás:
Akik szeretnék megismerni a csillogás mögötti igazi Dél-Koreát egy átlagos nő szemével.
Szerintem: 3.5/5.0
Címkék:
Dél-Korea, nemi diszkrimináció. 1982, 1990-es évek, 2000-es évek, 2010-es évek
Írta: kacs