Su Ven a szerelem zarándoka. Egy nap levelet kap a kínai hadseregtől, hogy férje Tibetben egy bevetésen odaveszett. Feledve kötelességeit, szüleit és hazáját, az ifjú asszony egy batyuval a hátán elindul Tibet szédítően magas hegységei felé, hogy megtalálja szerelmét, mert vakon hisz benne, hogy Ko-csün él. Vándorútján vérszomjas katonák állják útját, daloló szerzetesek kísérik, és egy tibeti család fogadja be, hogy végül harminc év hűség és kitartó keresés után üzenetet kapjon szerelmétől...
Hszinran, Kína egyik legnevesebb kortárs írónője Pekingben született. Újságíróként, majd egy kínai rádiócsatorna műsorvezetőjeként lett ismert hazájában. Sikerkönyveiben elbűvölő líraisággal, filmszerűen láttató erővel és páratlan nyelvi gazdagsággal kelt életre valós női sorsokat, egzotikus, vad és csodálatosan színes kulisszák között.
Ajánló
Az Ulpius-ház Könykiadónál jelent meg a 200 oldalas könyv puha- és keménytáblás változatban is. Magyarra Szegő Gábor fordította angolból. A könyv egy rövid bevezetés után kilenc, címmel rendelkező fejezetből áll, majd következik egy levél és jegyzetek, amit Csíky Ferenc tibetológus állított össze. A fejezetek 20 és 30 oldal közöttiek.
A szerző 1997-től Londonban él, első könyve 2002-ben, az Égi szerelem pedig 2004-ben jelent meg. A bevezetés után az első fejezetben az 1958-as pekingi születésű újságírónő, Hszrian (Xinran Xue) elmeséli, hogyan ismerkedett meg Su Vennel, s miképpen született meg a regény. Mivel mindössze két napi beszélgetés állt rendelkezésére, ezért felhasználta a tibeti életmód leírásához a saját, 1984-es tibeti rövidfilmjének készítése során gyűjtött anyagait is. Egyes fejezetek végén az szerző benyomásaival és érzéseivel is megszakítja a folyamatos történetmesélést.
Su Ven kevesebb mint száz napot töltött sebész férjével, aki Tibetbe ment a hadsereggel, mint orvos. Néhány hónap múlva levelet kap, hogy férje Ko-csün, egy bevetésben odaveszett. Megpróbál többet megtudni, de nem sikerül, ezért úgy dönt, hogy maga keresi meg férjét. Bőrgyógyászként jelentkezik a seregbe, s mivel orvoshiány volt, ezért a hosszú kiképzés helyett, egyből Tibetbe küldték. Az út során folyamatosan megölnek egy-két katonát a tibetiek, így a kínaiakban egyre nő az ellenszenv irántuk. Su Ven megment egy tibeti nemesasszonyt, Zsuomát, akinek a segítségével később életben tud maradni, hogy együtt keressék meg eltűnt szerelmeiket.
Pozitív:
Rövid életképek a tibeti életmódról és egy végsőkig kitartó szerelem története.
Negatív:
A történetből sokkal többet ki lehetett volna hozni, regény helyett gyakran újságcikkszerű történetvezetés.
Ajánlás:
Akik szeretnének megismerkedni a tibeti életmóddal és félre tudják tenni a kicsit részlehajlást Kínával szemben.
Szerintem: 3.5/5.0
Címkék:
Kína, 20. század, Tibet, asszonysors, zarándoklat
Írta: KACS