2025. március 23-án 12 órától 19 óráig a Magyar Zene Házában kerül megrendezésre az Osaka Expo alkalmából a Japán-nap - Kizuna, amely köteléket jelent. Az egész napos ingyenes és ingyenes, de regisztrációhoz kötött programok mellett három koncert is helyett kapott. Több mint 40 japán előadó gyűlik össze Budapesten, hogy egy olyan előadást mutasson be, amely összeköti a hagyományt a jövővel.
A kulturális japán programok között kalligráfia, origami hajtogatás, valamint kimonóöltöztetés és obi felkötés, karate bemutató, yukata felpróbálás, zöld tea szertartás, Go játék és Hanafuda (japán játékkártya) és egyéb részvételi és gyakorlati nyílt tevékenységek szerepelnek."
A Tsugaru shamisen együttes, japán tradicionális hangszerekkel több mint 20 shamisenművesz egy látványos színpadi előadással fog előrukkolni. Felemelő élményekkel gazdagodhatunk a kimonó show, a japánból nyugati ruházatra hirtelen átváltás, a taiko dobolás, a karate, a kalligráfia és sok más „japán hagyományok” által.
A programok:
Japán Sencha Teaszertartás - regisztrációhoz kötött
Teaszertartás és kóstolás 12:00-17:00, VIP Lounge
A Senchadō a japán hagyományos teaszertartások egyike, amely a tealevelek lefőzésének a művészetét jelenti, szemben a matchát használó “chanoyu”-val. A Senchadō a szabad szellemiséget képviseli, gazdagítja a mindennapokat a tea által, és elmélyíti az emberek közötti kapcsolatokat. Ez a szabad és elegáns szellemiség napjainkban is sokak által kedvelt. Számos iskola létezik, mindegyik saját etikettel és filozófiával rendelkezik. Ezúttal a Higashi Abe-ryū Senchadō-t mutatjuk be. A teaszertartásokat Torma Junko teanagykövet, szakmai vezető vezeti.
Shencha teaszertartás bemutató
12:00-13:00
A félórás szertartások ezen a napon négy alkalommal minden egész órában 13 és 16 között lesznek.
Résztvevők száma: max. 10 fő / alkalom
A teaszertartás során felszolgált édesség glutén-, tej- és tojásmentes, de NEM cukormentes.
A teaszertartáson kívül számos japán teakóstoló áll az vendégek rendelkezésére.
Yukata öltöztetés - regisztrációhoz kötött
12:00-17:00, Előadóterem
A japán hagyományos viselet, a kimono hosszú történelemmel rendelkezik, és szerte a világon ismertté vált. Magyarországon is sokan hallottak már róla, azonban közvetlen közelről találkozni valódi darabokkal ritka alkalom. A programon lehetősége lesz a látogatóknak, hogy ennek a hagyományos öltözéknek a nyári típusát, a pamutkimonót felpróbálhassák, és pár perc erejéig szabadon mozoghassanak benne, közös képeket készítve, így a barátokkal, családtagokkal közös élményeket szerezve.
Kimonó öltöztetés és obi kötés workshop
12:00-14:30, Előadóterem
A workshop gyakorlatias magyarázatokkal és gyakorlatias magyarázatokkal segíti a hagyományos japán kimonók viselését és az obi szíj megkötését.
Karate workshop
12:00-14:30, Előadóterem
Joshinmon Shorinryu karateka kata előadása. A látogatókkal együtt megtapasztalható karatét tanítanak.
Japán hagyományos hangszersimogató
13:15-14:30, Előadóterem
Ezen az alkalmon olyan hagyományos japán hangszereket lehet kipróbálhat, mint a koto, a shinobue (bambuszfuvola) és többféle shamisen.
A Fuji 36+1 látképe – rajzos workshop
14:30-17:00, Előadóterem
Célcsoport: családok (gyerekek és felnőttek egyaránt)
A foglalkozást Szeivolt Katalin vezeti “A Fudzsi 36 látképe” Hokusai (1760–1849) japán ukiyo-művész tájkép-sorozata. A sorozat a Fuji-hegyet különböző helyekről, nézetekből, különböző évszakokban és időjárási körülmények között ábrázolja. A sorozat 1830 és 1832 közöt készült, amikor Hokusai a hetvenes éveiben járt és karrierjének csúcsán volt. A nyomatok között a leghíresebb ‘A nagy hullám Kanagawánál’. A Fuji-hegy kulturális és vallási jelentősége miatt a japán művészet népszerű témája. A hiedelem a korai időkre nyúlik vissza, miszerint egy istennő az örökélet elixírjét a hegy csúcsán rejtette el. Hokusait is megigézte ez a történet. Ezt a sorozatát papírra rajzolta meg, amelyeket cseresznye-falapokra rögzítettek, így tudta a fametszetkészítő mester ráfaragni a felületre a művész vonalait. A fatömböket ezután különféle színű tintákkal kenték be, majd rizspapírt helyeztek rájuk a nyomtatáshoz. Sokszorosító eljárásról van szó; ezen a workshopon te is hasonlót készíthetsz!
GÓ játéktanítás, négy oktatóval
12:00-17:00, Kávézó
A gó távol-keleti eredetű játék. Japánban nevezik gónak, Kínában vej-csi, Koreában pedig baduk néven ismerik. A játék alapszabályai annyira egyszerűek, hogy Japánban már óvodás korban tanítják a játékra a gyerekeket. Ez azonban korántsem jelenti, hogy a játék maga is egyszerű. Ellenkezőleg: tartalmas szellemi játék, amelyben a gondolkodás, a kombinációs készség és a stratégiai tudás egyaránt döntő. A gó az egyik legérdekesebb logikai játék, egyben tudomány és művészet. A gó játék terjesztésében Japán vezető szerepet tölt be, kb. 10 millió játékosból 3-400 professzionális versenyző biztosítja, hogy a régi mesterek által elért színvonal megmaradjon.
Hanafuda társasjáték
12:00-17:00, Kávézó
Egyetlen pakli, ami a japán kultúra, a természet, a kikapcsolódás, a művészet, a közösség és maga a szórakozás. Igen, mindez egy különleges kártyajátékba rejtve, a Hanafudába! Ezt hozza most el Scheich Réka a Hanafuda Klubbal. A Hanafuda – magyarul Virágkártya – egy természet ihlette, ízig-vérig japán kártyapakli. Foglalkozásunkon nemcsak a Koi-Koi szabályaival fogsz megismerkedni és játszani, hanem a pakli kulturális hátterével, kialakulásával, szimbolikájával is. A Magyarországon egyedülálló kezdeményezés – a Hanafuda Klub – célja, minőségi kikapcsolódást biztosítson, miközben közelebb hozza a japán kultúrát, és nem utolsó sorban egy új közösséget alkot.
Origami hajtogatás
12:00-17:00, Popkulturális Klubkönyvtár
Ezen az alkalmon pontos útmutatással megtudhatjuk, hogyan kell összehajtogatni egy szamuráj sisakot. De ezen felül különböző más origami tevékenységeket is élvezhetünk.
Kalligrafia bemutató és kalligrafikus élményprogram
12:00-17:00, Popkulturális Klubkönyvtár
Profi kalligráfusok tartanak bemutatókat. A látogatók maguk is kipróbálhatják a kalligráfiát.
Kokeshi Baba kiállítás
12:00-17:00, Előcsarnok, falépcső
Tóth-Vásárhelyi Réka – Renka Ars Poetica Gyermekkorom óta egy belső, intenzív japán-magyar inspirációs pingpong vitt előre a művészeti munkáim során. A különbségek és hasonlóságok keresése és bemutatása, a kulturális híd kiépítése a két ország között mindig zsigeri késztetésem volt. Talán elmondhatom, hogy ebben a kétlakiságban leltem otthonomra, Japánban találtam meg az igazi magyar identitásom. Alkotásaimban a japonizmus és európanizmus elegye igyekszik harmonikusan összesimulni és egy globális egészet alkotni. A kokeshi, japán fababákkal történ találkozásom sorsszerű volt, már a kezdetektől olyan sima és felfele ívelő a velük töltött idő, mintha fentről vezettek volna. Egyszerűen hazataláltam.
Időpont: 2025. március 23. vasárnap 12:00 - 19:00
Jegyár: ingyenes.
Helyszín: 1146, Budapest, Olof Palme sétány 3.
Forrás: Magyar Zene Háza