Japán napok a Néprajzi Múzeumban


2024.05.28. 20:00 Írta: KACS Kategória: Esemény

Japán napok a Néprajzi Múzeumban

2024. június 1-jén és 2-án kerül megrendezésre a Magyar Japán Baráti Társaság és a Néprajzi Múzeum közös rendezvénye, a Japán napok. A két napos eseményen előadások és az állandó programok mellett különböző árusok is megtalálhatók lesznek a rendezvény helyszínén, ahol mindenféle japán ételek, dísztárgyak is megvásárolhatók lesznek. Az eseményre egy és két napos jegyek is válthatók a helyszínen vagy online.

2024. június 1. szombat

Nagyszínpad (Középső terem)

10:30 Megnyitó
A vendégeket köszönti: Takács József, a Magyar Japán Baráti Társaság elnöke és dr. Kemecsi Lajos, a Néprajzi Múzeum főigazgatója. Beszédet mond: Szücs Balázs, a VII. kerület, Erzsébetváros alpolgármestere. A rendezvényt megnyitja: Őexcellenciája ONO Hikariko Japán magyarországi rendkívüli és meghatalmazott nagykövete. A megnyitón közreműködik: a Miyabi csoport, akik a Japán napokra összeállt amatőr japán kulturális társulat. Látványos zenei produkciója keretében verseken, tánc- és budómozdulatokon keresztül a japán kultúra fontos elemeit mutatják be.

11:50 Japán ősi hangszerei: a sakuhacsi és a koto
A bemutatót tartja: Sakuhacsi (japán bambuszfuvola) – Bartucz Virág és dr. Kenéz László, a Tan Kapuja Buddhista Főiskola tanára. Koton játszik (hagyományos japán húros, pengetős hangszer) Nagy Izabella.

12:30 Furosiki, a környezetkímélő csomagolókendő
A bemutatót a Pápai-Vonderviszt Anna japanológus, a Sűdy és Társa Kft. ügyvezető igazgatója, a FloWeRAP cég tulajdonosa tartja. A furosiki tradicionális japán kendő, Japánban főként ajándékcsomagolásra és táskakészítésre használják már évszázadok óta. Az utóbbi időben a környezettudatosság eszméjével együtt ismét aranykorát éli, hiszen akárhányszor újra használható, és nem is bonyolult elsajátítani a csomózási technikát.

13:00 Simon Adrienn: A japán kimonók világa
Az előadás bepillantást enged a rendkívül közismert, ám sokszor félreértett japán öltözék történetébe. Mi is a kimonó valójában? Mikor és kik viselik? Hogyan lehet megállapítani egy darab eredetiségét?

14:00 A Szakura együttes tradicionális japán zenei koncertje
Hagyományos japán zene hagyományos japán hangszereken, japán művészek előadásában.

15:15 Miért éppen Japán? A japán harci művészetek sikerének titkai
Dr. Szabó Balázs egyetemi docens, az ELTE Japán Tanszék vezetőjének előadása. A japán harci művészetek a 20. század során meghódították a világot, szinte nincs olyan ország, ahol ne gyakorolnák ezrek a karatét, a dzsúdót, az aikidót vagy más műfajokat. A japán kulturális export, a soft power nagyon fontos elemét alkották és alkotják ma is. De miért éppen a japán harci művészetek lettek ennyire ismertek és népszerűek? Mit tudnak, amit más országok hasonló kezdeményezései nem? Az előadás erre a kérdésre próbál választ adni a japán harci művészetek történetének, szellemiségének ismertetésén keresztül.

16:00 Budo – harcművészeti bemutató
Prikkel Antal, a Yamato Budo Akadémia elnöke szervezésében a bemutatót tarja: Prikkel Antal és Marsa Ferenc – a Katori Shinto Ryu szamurájkard iskola képviselői, klasszikus támadási és védekezési mozdulatok, Szabó Balázs – aikido, Shimizu Nana – Goju Ryu karate.

17:00 Taiko – japán dobkoncert
A Dobolda Taiko dobzenekar előadása Varga Tamás zenész, doboktató vezetésével. A taiko eredeti jelentése: japán dob, a fogalom azonban mára önálló műfajt jelöl. Alapítója Oguchi Daihachi japán jazzdobos, aki az 1950-es években az évezredes japán szertartászenéket ötvözte a jazz alapritmikáival. A műfaj Japán-szerte népszerűvé vált, a szigetországban ma már 5000 körülire tehető a taiko együttesek száma. A taiko egyik alaptétele a viszonylag egyszerű ritmikák tökéletes bemutatása, általában két-három szólamban, különböző dobokon.

Előadóterem (bal oldali kisterem)

12:00 Szörnyek szigete – filmtörténeti előadás
Farkas György film- és vallástörténész előadása. A japán sárkányos szimbólumok filmes megjelenítéséről a Godzilla-filmek kapcsán.

13:00 A japán kard
Balogh Tibor, a Budo Art internetes oldal szerkesztője előadása. Az előadás átfogó képet nyújt a japán kardokról, bemutatja részeiket, helyes karbantartásukat és a kapcsolódó etikettet.

15:00 Zen buddhizmus – és ami belőle látszik
Dr. Kenéz László főiskolai docens előadása. A zen buddhizmus, vagy röviden: a zen mára európai kultúránk részévé vált, néhány jellemzőjét szinte mindenki ismeri. Kérdés azonban, hogy a zennek azok a megjelenései, amelyeket a mindennapi információs csatornáink látni engednek belőle, mennyire fedik, fedhetik valóságos létét. Az előadás néhány példával illusztrálja, miként formáltuk át a japán kultúra e jellegzetes elemét, de azt is szeretné megmutatni, miért érdemes szakítani a közképekkel és meghallani a zen számunkra is sokatmondó üzenetét.

16:00 Sárkányelemek a japán művészetben
Dr. Lázár Marianna japanológus, egyetemi adjunktus előadása. A látványos művészettörténeti időutazás a japán sárkányábrázolást mutatja be az ókortól napjainkig.

Kézműves- és vásárterem (jobb oldali kisterem) szombaton és vasárnap

Szombat 11:00–18:00 (vasárnap 17:00-ig) Furosiki
Ismerkedés a ruhák, ajándékok szállítására használt tradicionális japán csomagolókendővel.

10:30–18:00 Kalligráfia Zopcsák Ferenccel, a szépírás művészével.
A japán kalligráfia (sodó – az írás útja) a japán írásrendszer jeleinek szép kézírásos lejegyzése, a japán művészeti ágak egyike. A foglalkozás során megismerkedhetünk a világ egyik legbonyolultabb, legművészibb írásának mozzanataival.

Szombat 12:00–15:00 és 16:00-18:00 és vasárnap 11:00–14:00 és 15:00-17:00 Kimonóba bújva
Simon Adrienn japanológus segítségével egy szelfi erejéig kimonóba bújva bárki kipróbálhatja a japán életérzést. A beöltözéshez helyszíni regisztráció szükséges. Beöltözést követően 15 percre szabadon lehet fotózkodni, sétálni.

10:30–18:00 Origami. Hajtogassunk együtt papírformákat – japánul!

10:30–18:00 Sárkánykészítés kicsiknek és nagyoknak.
A kisebbekkel sárkányt színezünk, a nagyobbakkal pedig „sárkányalkatrészekből” sárkányt alkotunk.

10:30–18:00 Japán kvíz
Anime, klasszikus filmek, történelem, nevezetes helyek, Kanji Rátky Juliával.

11:00–18:00 (vasárnap 17:00-ig) Mizuhiki
A zsinórkötés és a díszítés művészete Kazue Kuwanával.

10:30–18:00 (csak vasárnap) Japán teaszertartás és tea kóstolás – Az Urasenke Teaiskola bemutatója.
Az érdeklődők egy kiselőadás keretében megismerhetik az elvet, amelynek alapján a teamester egy adott napi témát megjelenít és megkóstolhatnak különböző teákat.

2024. június 2. vasárnap
Nagyszínpad (Középső terem)

10:20 Furosiki kendőtáskák
Pápai-Vonderviszt Anna japanológus, a Sűdy és Társa Kft. ügyvezető igazgatója, a FloWeRAP cég tulajdonosa előadása Az előadáson megismerhetjük a táskacsomózásra leginkább alkalmas furosiki anyagokat és az alapcsomókat, amelyek elengedhetetlenek az esztétikus és teherbíró táskák elkészítéséhez.

11:00 Fa Sárkány japán teaszertartás
A bemutatót tartja: Rajzó Kontor Kornélia, az Urasenke Tankokai Magyarországi Japán Tea Útja Egyesület elnöke A japán teaművészet egy rendkívül összetett, jól szabályozott, ám mégis nagy szabadságfokkal rendelkező vendéglátási mód. A történelmi és kulturális hagyományok tiszteletben tartásán túl a teamester feladata, hogy az adott napi szertartás során egy „történetet meséljen el” vendégei számára. Ez a mese, a mesemondás eszköze és technikája ugyanakkor teljesen eltér a hagyományos értelemben vett meséléstől. A Fa Sárkány tematikájú japán teaszertartás megtekintését követően a résztvevők egy kiselőadás keretében megismerhetik az elvet is, amelynek alapján a teamester az adott napi témát megjeleníti.

12:00 Két év Japánban – képes élménybeszámoló
Simon Adrienn japanológus előadása. Egy egyetemista kalandjai, tapasztalatai, mindennapjai egy eldugott japán kisvárostól Tokió végtelen, nyüzsgő forgatagáig, látványos képekkel illusztrálva.

13:00 Lélegző japánkertek
Szabó Kíra végzős japán szakos hallgató előadása. A vetített képes előadás bemutatja a japánkertépítést, a kertkultúrát, a természetközpontú életfelfogást, a növényzet-ornamentikát és a kert hangjait, valamint – híres kertek felidézésével – a japán és a nyugati természetszemlélet különbözőségét. „A kertek létrehozásánál a kimeríthetetlen ötleteket megvalósítva a természet elénk tárja titkait, felajánlva magát nekünk, embereknek, hogy szimbiózisban élhessünk vele.” (Szabó Kíra)

14:00 A Szakura együttes tradicionális japán zenei koncertje
Hagyományos japán zene hagyományos japán hangszereken, japán művészek előadásában.

15:00 Josivara árnyékában – japán táncdráma
Előadják: Holló Viktória, Simon Adrienn, Major Tímea, Nagy Levente István, Szilágyi Szabolcs, Glück Nikolett, Boer Enikő Hagyományos japán táncokkal tűzdelt színdarab, amely a híres tokiói vigalmi negyed (Yoshiwara) lányainak csillogással teli, ám tragikus életébe enged bepillantást.

16:00 Cosplay – az új kultúra
Nagy Zsófia Iconoclast, divattervező, cosplayer előadása. Korunk mára megkerülhetetlen szubkultúrája a hetvenes években alakult ki Japánban, a kilencvenes évek óta pedig óriási fejlődésnek indult és nagy népszerűségnek örvend nem csak a szigetországban, de az Egyesült Államokban és Európában is. Az előadóművészet e különleges formája nem pusztán a jelmezekről szól: akik komolyan űzik a cosplay műfaját, karakterük belső adottságait is igyekeznek játékukkal megjeleníteni. „Országos és nemzetközi versenyek sokasága mutatja, hogy a műfaj művészeti értéke és színvonala figyelmet érdemel, így előadásom fókuszában lesz bemutatni a cosplay történelmét, értékét és jelentőségét azzal a szenvedéllyel, amivel magam is űzöm már 10 éve.” (Nagy Zsófia)

17:00 Japán popslágerek
Bach András japán szakos egyetemista előadása. Az előadás és a koncert témáját a japán könnyűzene meghatározó művei adják: dalok a késő 80-as évekből, mint például a Southern All-Stars című alkotása, vagy az 1990-es éveket markánsan reprezentáló Spitz együttes több száma, gitáron, feldolgozásban. Az előadás második felében a 2000-es évek zenéi hangzanak el, ezek egy részét a hallgatóság animékből is ismerheti.

Előadóterem (bal oldali kisterem)

11:00 Japán kézművesség mint spirituális vállalkozás
Zentner László, a Japán Tradíciók és Kultúra Facebook-oldal adminisztrátorának előadása A japánok esztétikus, magas funkcionalitású tárgyakat, eszközöket készítettek és készítenek ma is. Ez nem pusztán a megélhetést és az önkifejezést teszi lehetővé számukra: az alkotás folyamata mögött mély spiritualitás húzódik. Az előadás ezt igyekszik bemutatni és levonni a modern életre vonatkozó tanulságait.

12:00 A japán imázs
Dr. Hidasi Judit japanológus, egyetemi professzor előadása. A Japánról alkotott képet – a szerencsések közvetlen benyomásain kívül – másodkézből szerzett információk (útikönyvek, beszámolók, filmek, podcastok), valamint a hivatalos japán országpropaganda (country branding) alakítja. Az e három forrásból származó ismeretek azonban nemegyszer ellentmondásosak. Az előadás a japán országimázs néhány esettanulmányán keresztül mutatja be, milyennek szeretné láttatni magát Japán a 21. században.

13:00 A szamurájkultúra megjelenése a Star Wars filmekben
Dr. Galuska László főiskolai docens előadása. A filmsorozat elkészítése előtt George Lucas rendező részletesen tanulmányozta a japán kultúrát, s azt beépítette a kultikussá vált alkotásba. A képekkel gazdagon illusztrált előadás a szamurájkultúrát, a harci erényeket mutatja be, párhuzamban a jedi lovagok neveltetésével, értékrendjével, viselkedésével.

16:00 A szerencse szerepe a japán kultúrában
Balogh Miklós tanár előadása. A japán kultúrával való ismerkedés során számos alkalommal találkozunk a szerencse valamely megnyilvánulásával, az előadás ennek okait, funkcióit vizsgálja.

Jegyár: napijegy: 2800 Ft, diák és nyugdíjas 1960 Ft, kétnapos jegy: 4500 Ft, diák és nyugdíjas 3150 Ft.
Helyszín: Néprajzi Múzeum, Budapest, Dózsa György út 35, 1146
Forrás: Néprjazi Múzeum

Bejegyzés Like-olása, megosztása:
Facebook megosztás Messenger megosztás Whatsapp megosztás Viber megosztás Twitter megosztás Elküldés e-mailben
Facebook hozzászólások:
Aktív közösségi fordítások
The Peak (2011) 1. rész
22.03%
The Peak (2011) 2. rész
11.07%
The Red Teacher (2016) 1. rész
12.15%

Ázsia Ékkövei a Facebookon

Dél-koreai sorozatok
minden kedden:
MBC 19:05
The Brave Yong Soo-jung
KBS2 19:50
Scandal (2024)
KBS1 20:30
Suji & Uri
tvN 20:50
No Gain No Love

Legfrissebb videoklipek
2024.09.17.
Arusha( 아루샤) - I Just Wanna Know
2024.09.16.
Smoke baby ( 스모크 베이비) - 검은 코끼리 ( Black Elephant)
Woshi - We Come Around | ???? Romance in the House 가족X멜로 OST
LeeZe( 리제( 이지혜)) - Midnight( 깊은 밤) | ???? Romance in the House 가족X멜로 OST
진홍 - 조금씩
NCT WISH 엔시티 위시 - 3분까진 필요 없어 ( 3 Minutes)
안성훈, 박지현, 진해성, 나상도, 최수호, 진욱, 박성온 - Good day Good time( 좋은날 좋은시)
허찬조 ( HEOCHANZO) - Lonely Boy ( feat. BIGONE)
2024.09.15.
엄마친구아들 ( Love Next Door) OST Part 4 권진아 ( Kwon Jin Ah) - 담 ( Wall)
[할수있셔] EP.0 할 수 없셔?...할 수 있셔! 셔누의 도전???? ( COMING SOON) -
강시호 ( KANGXIHO) - X 4 Love ♡ ( feat. JI HYEON MIN)
LeeZe( 리제( 이지혜)) - Midnight( 깊은 밤) | ???? Romance in the House 가족X멜로 OST
2024.09.14.
나상현씨밴드 ( BAND NAH) - 낙하 ( Falling)
Motte( 모트) - Ordinary love( 뻔한 사랑) |????DNA Lover DNA러버 OST
MBA ( Most Badass Asian) - LAMBO ( feat. EK, BOLA & Make a Movie)
GAEMI( 개미) - Always falling down( 오래된 일기처럼) ( Piano ver.) | ????Good Partner 굿파트너 OST
2024.09.13.
홍자 ( HONG JA) - 자야자야 홍자야 ( 부제:행복의 주문) ( Jaya, Jaya, Hongjaya ( Subtitle: Order of Happiness))
Lunch( 중식이) - Rescue Me( 살려주세요) | ????Perfect Family 완벽한 가족 OST
An Yun Il( 안윤일) - Nap( 낮잠)
김창훈 ( Kim Changhoon) - 흑석동 ( Heukseok-dong)
김창훈 ( Kim Changhoon) - 어머니 ( Mother)
김창훈과 블랙스톤즈 ( Kim Changhoon & Black Stones) - 독백 ( Monologue)
SM Classics 서울시립교향악단 - Boom Boom Bass ( Orchestra Ver.)
Jeong Hyo Bean( 정효빈) - My Blooming Heart( 어린 마음 꽃이 피었나)
Otis Lim - 우리집 강아지 귀여워 ( woorizip puppy is cute)
2024.09.12.
ohsukyung( 오수경) - My Guiding Light( 밤하늘의 등불) ( 웹툰 전생의 원수가 아빠라고요? OST Part.1)
Yang Da Il( 양다일) - about you
pylat ( 파일랫) - 늘 ( ever)
채루아( CHAE LUA) - 마음에 남길게 ( Ill leave it in your heart) ( Feat. 도규, 이범준)
RESCENE( 리센느) - New World
P1Harmony ( 피원하모니) 7th Mini Album TRACK SAMPLER -
Otis Lim - Walkin! ( feat. SUMIN)
In The Studio 4K AEONIT( 이오닛) - LUMOS|인더스튜디오, Stone PERFORMANCE
2024.09.11.
OuiOui ( 위위) - 여기까지만 ( Fade away) ( Feat. Wilcox) Visulizer
Up Star( 업스타) - White dwarf( Feat. Vincent of Crack shot)( 백색왜성 ( Feat. 빈센트 of 크랙샷))
김창훈과 블랙스톤즈 ( Kim Changhoon & Black Stones) - 첫사랑, 광주야 ( First Love, Gwangju)
김창훈과 블랙스톤즈 ( Kim Changhoon & Black Stones) - 김창완 ( Kim Changwan)
Yein( Yein) - Dance with me
에이스( A.C.E) - Anymore
ZHOUMI 조미 - Utopia ( Feat. HENDERY of WayV)
비프리 ( B-Free) - 부활절 ( RESURRECTION) ( feat. 먼치맨)
2024.09.10.
NYOU - 온종일 흐림 ( Cloudy all day)
Kim su yeon( 김수연) - We were meant to be( 우연을 운명으로, 운명을 인연으로)
nævis 나이비스 - Done
KCM - 今も愛してる人がいるんだ( 아직 사랑하는 사람이 있어요)
KCM - 伝えたくて( 예보에 없는)
손해 보기 싫어서 ( No Gain No Love) OST Part 4 김재환 ( KIM JAE HWAN) - 여전히 눈부신 그런날에 ( Falling into you)
최인경 ( Choi Ingyeong) - 삐뚤어지는 밤 ( silly) Lyric Video
[EN/JP] 돌멩이가 아일릿 민주 & 윤아에게 말을 걸었다?! [????돌터뷰] ILLIT( 아일릿) 민주&윤아 편|DOLTERVIEW, Stone INTERVIEW -
EK - 빵댕이 ( Ass) ( feat. COVA)
2024.09.09.
Lee Daneung( 이다능) - Crush On You( 얼마나 티내야 눈치챌까)
The Stray( 스트레이) - Falling( 그대가 떨어지네요) | ???? Romance in the House 가족X멜로 OST
Onechae( 원채) - Through this night( 이 밤을 다 읽고나면)
탑현 - 쏟아지는 별을 따라가
김창훈과 블랙스톤즈 ( Kim Changhoon & Black Stones) - 황무지 ( My Soul is A Wasteland) ( Feat. 김병삼 of 제로지)
김창훈 ( Kim Changhoon) - 사운즈오브러브 ( Sounds Of Love)
NCT WISH 엔시티 위시 - Dunk Shot
NXD( 엔엑스디) - JUMP ( Performance Video)
Son Tae Jin( 손태진) - White Night( 백야)
MADEIN ( 메이딘) - UNO