Pekcse Idzsa királya (599?-660, uralkodott: 641-660). Ő volt a Három Királyság egyikének, Pekcsének a harmnincegyedik és egyben az utolsó uralkodója. Uralkodásának az vetett véget, hogy Silla szövetséget kötött a kínai Tang-dinasztiával.
Háttér
Ez idő alatt az észak-koreai Kogurjo királyság, Yeon Gaesomun irányítása alatt agresszívan lépett fel Sillával és a Tang birodalommal szemben. Silla válaszul erős szövetséget kötött Tanggal és megfenyegette Pekcsét. Idzsa 632 januárjában koronahercegi rangot kapott, és apja 641-ben bekövetkezett halálakor királlyá koronázták.
Uralkodása
Noha eleinte barátságos volt a kínai Tang birodalommal, Idzsa hamarosan szövetkezett Kogurjoval, hogy megtámadja Sillát. 642-ben hadjáratot vezetett Silla ellen és meghódított mintegy 40 várat. Emellett 10000 fős sereget küldött Silla Daeya erődjének elfoglalására és Kim Chunchu lányának és vejének meggyilkolására.
A következő évben Pekcse Kogurjoval karöltve ismét megtámadta Sillát és megpróbálta elzárni a diplomáciai útját a Tang birodalomig. Amikor a Silla-Tang erők 645-ben megtámadták Kogurjot,
Pekcse megtámadta Sillát és hét erődöt foglalt el. Pekcse és Kogurjo 655-ben érte el Silla északi határát.
Idzsa uralkodóvá válása után nem sokkal megreformálta a politikát, hogy ellenőrzése alatt tarthassa a nemesek hatalmát. Uralkodását azonban a nemesek között dúló belső hatalmi harc, valamint a kormányon belüli korrupció és dekadencia sújtotta. Miközben a pekcsei kormányban káosz uralkodott, a Silla-Tang szövetség, amelyet Kogurjo Yeon Gaesomunja többször is meghiúsított, stratégiát váltott és úgy döntöttek, hogy elsőként Kogurjo szövetségesét, Pekcsét támadják meg.
Pekcse bukása
660-ban Pekcse haditengerészetét a Tang haditengerészete legyőzte, Silla hadserege pedig Kim Yu Sin tábornok vezetésével legyőzte Pekcse Gye Baek tábornok vezette hadseregét. A Silla-Tang szövetséges erők körbevették Sabit, Pekcse fővárosát (a mai Pujo, Dél-Cshungcshong). Idzsa és a koronaherceg megszöktek Ungjin-be (a mai Kongdzsuba), de megadták magukat, amikor Sabi elesett. Uiját Tangba vitték fiaival, Pujo Hyoval és Pujo Yungal, 88 őrrel és 12 807 Pekcsei paraszttal. Egy másik fia, Pujo Pung (623-668) később megpróbálta visszaállítani apja királyságát.
Idzsa király maradványait 2000-ben hozatták vissza Kínából és egy új sírban temették el a dél-koreai Dél-Cshungcshong, Pujo-gun Neungsan-ri-ben, Pekcse végső fővárosa, Sabi közelében. Idzsa maradt a neve, nem kapott posthumus nevet.
Családja
Apja Mu király.
Anyja: Sataek úrnő ( ? – 642), Sataek miniszter lánya, Jeokdeok. Később, a fia uralkodása alatt ő volt Munjeong Anyacsászárnő.
Féltestvére: Pujo Gyogi, akit 642-ben száműztek Japánba az édesanyjával és a nővérével és még 40 nemessel.
Hitvese: Eun Go: Idzsa hitvesét csak a japán Nihonsokiben említik, ami arra utal, hogy ő volt a legfőbb oka Pekcse bukásának.
Pujo Yung (615-682) első fiúgyermek, akit 644-ben iktattak be koronahercegnek. A vezetéknevét Seo-ra változtatta és a Pujo Seo klán ősapájaként ismert. Apjával és testvéreivel együtt a kínai Tang dinasztiába száműzték és Lojangban halálozott el.
Pujo Tae – második fiúgyermek, a kínai Tang dinasztiába száműzték az apjával. Pujo Hyo – a kínai Tang dinasztiába száműzték az apjával. Pujo Yeon – a kínai Tang dinasztiába száműzték az apjával.
Pujo Seon Gwang – (621-687) – 643-ban Japánba küldték túszként Pung öccsével egyetemben, de ő Japánban maradt. "Zenko"-nak hívták, és a Kudara no Konikishi klán őse lett.
Pujo Pung – (623-668) – 643-ban Japánba küldték túszként Pung öccsével egyetemben, ahol úgy hívták őt, hogy "Fuyu Hosho" de ő visszatért, hogy újraépítse Pekcsét. Gwisil Boksin Pungjang király néven deklarálta őt, de hamarosan elfogták és száműzték Dél-Kínába.
Pujo Sa – Pujo Pung fia, aki Japánba menekült, de Silla kémei meggyilkolták, ennek ellenére több japán klán őse. Japánban "Teika-O"-nek hívták.
Pujo Yong – Pung testvére oldalán ő vezette Pekcse forradalmi seregét, de vereséget szenvedett és száműzték.
Pujo Chung Seung – részt vett az ébredési mozgalomban, sorsa ismeretlen.
Pujo Chung Ji – részt vett az ébredési mozgalomban, sorsa ismeretlen.
Idzsa király korában játszódó sorozatok:
Gye Baek
The King's Dream
Yeon Gaesomun (SBS, 2006-2007)
A magyar fordítás az angol nyelvű Wikipédia Uija of Baekje szócikke alapján készült 2021-ben.