Szong király (uralkodott: 523-554) a koreai Három Királyság egyikének, Pekcsének a huszonhatodik uralkodója volt. A pekcsei Murjong király fia volt és leginkább arról vált ismertté, hogy államvallássá tette a buddhizmust, a nemzeti fővárost átköltöztette a Sabi erődbe (a mai Buyeo megye) és visszaszerezte a Koreai-Félsziget központja címet. Végül egy szövetségese keze által halt, aki elárulta őt. A Szong név fordítása: "A Szent".
Külföldi kapcsolatok és a buddhizmus
Szong királyt úgy ismerte meg a történelem, mint a buddhizmus egyik legnagyobb támogatóját Koreában, emellett számos templomot építtetett és üdvözölte azokat a szerzeteseket, akik közvetlenül Indiából hozták a buddhista szövegeket. 528-ban Pekcse hivatalosan is államvallásnak kiáltotta ki a buddhizmust. Szong uralma alatt fenntartotta a diplomáciai kapcsolatot a kínai Liang Dinasztiával és a japán Wa-val is.
534-ben és 541-ben küldöttséget indított Liangba, második alkalommal kézműveseket kérve, valamint különféle buddhista műveket, alkotásokat és egy tanárt. A kínai feljegyzések szerint minden kérését teljesítették.
Ezek után 549-ben ismét küldöttséget indított, hogy megbizonyosodjon róla, hogy a Liang főváros az áruló Hou Jing kezébe került, aki viszont a küldötteket börtönbe záratta, amiért keseregtek a főváros bukásán.
538-ban Japánba is indított egy küldöttséget, hogy elvigye Shakyamuni (Buddha egyik neve) egyik képét és számos szútrát (buddhista szövegek) a japán udvarba. Hagyományosan ezt az időszakot tekintették Japánban a buddhizmus hivatalos bevezetésének.
A főváros elmozdítása
538-ban a fővárost Ungjinból délebbre, a Geum folyó mentén álló Sabiba költöztette (ami a mai Buyeo megye). Ellentétben a főváros előző költözésével (Hanszongból Ungjinba), melyet Kogurjo katonai nyomása kényszerített ki, most a király határozott úgy, hogy a Sabiba költözik, hogy megerősítse a királyi hatalmát, támogatva a Sabi erődben élő Sa klán által.
Szong király teljesen újjászervezte az ország közigazgatását, hogy megerősítse a központi hatalmat és hogy ellensúlyozza a nemesi klánok politikai hatalmát. Az ország nevét Nambuyeora változtatta, hogy hangsúlyozza a Pujoval való ősi kapcsolatot.
Háború a Három Királyság között
Pekcse egy évszázados szövetséget tartott fent a szomszédos Sillával, hogy egyensúlyozza az északi részen fekvő királyság, Kogurjo fenyegetését. Silla és a Kaja államszövetség segítségével Szong egy hosszú hadjáratba fogott, hogy visszaszerezze a Han folyó völgyét, mely régebben Pekcsei terület volt, de Kogurjo 475-ben elfoglalta. 551-ben Pekcse visszanyerte az eredeti főváros területét. A hadjárat csúcspontja 553-ban volt, mikor is a költséges támadások sokszoros győzelemmel végződtek a Kogurjoi erődítmények elfoglalásával.
Azonban Silla titkos megállapodást kötött Kogurjoval, azt a látszatot keltve, mintha segítséget nyújtana Pekcsének, de végül megtámadta a kimerült Pekcsei sereget és elbitorolta a Han folyó völgyét.
Az árulást megbosszulva, a következő évben Szong király megtorló csapást mért Silla nyugati határaira. Ezt a támadást a koronaherceg (a későbbi Üdok király) vezette és a Kaja államszövetség is csatlakozott hozzá. Sajnos sem Szong, sem a 30 000 fős Pekcsei sereg nem élte túl ezt a katasztrófába torkolló háborút. Ez a vereség jelentős mértékű pusztulását okozta a pekcsei királyi hatalomnak.
Öröksége
A Shogeisho szerint, mely a japán régens, Sótoku japán régensherceg által összeállított ősi történelmi feljegyzések és hagyományok könyve, Guze Kannon egy szobor, mely Szong királyt ábrázolja és amelyet a későbbi Pekcsei Üdok király megrendelésére faragtak.
A szobor eredetileg Pekcséből Japánba került és sikerült megőriznie a japán Hórjúdzsi templomnak. Az ázsiai kultúrák amerikai tudósa, Ernest Fernollosa, azt írja, hogy a Guze Kannont ő tárta fel a Horjúdzsi templomnál, valamint Tamamusi ereklyetartó szekrényét is, mint "a 6. századi koreai művészet két nagyszerű emlékművét". A Cambridge Egyetem japán történelem írói úgy nevezik, mint "az Asuka művészet egy remeke, melyet idegen szerzetesek készítettek és japán nemzeti kincsként őriztek meg".
Szong harmadik fia, Imseongtaeja, Tajvanon keresztül Japánba ment, miután apját megölték. Imseongtaeja kulcsfontosságú szerepet játszott a korai japán állam kialakulásában.
Szong király korában játszódó sorozatok:
King's Daughter, Soo Baek Hyang
Seo Dong Yo
A magyar fordítás az angol nyelvű Wikipédia Seong of Baekje szócikke alapján készült 2021-ben.