Murjong király (462-523, uralkodott: 501-523) a koreai Három Királyság egyikének, Pekcsének a huszonötödik uralkodója volt. Uralma alatt Pekcse továbbra is szövetségese maradt Sillának Kogurjo ellen és jó kapcsolatot ápolt Kínával és Japánnal is.
Háttér
Murjong király síremlékén a Sama király megnevezés áll és születését a 462. évnek jelzi. A Szamguk szagi (A három királyság története - 50 kötetes, klasszikus kínai nyelven írt könyv, amely a három koreai királyság: Kogurjo, Pekcse és Silla történelmét dolgozza fel) Murjong királyként említi a feljegyzéseiben, a Samat a személynevének használva. Tongszong király második fiaként jegyzi a történelem. Amikor apját megölték Baek Ga orgyilkosai, Murjongra szállt a trón hatalma. A következő évben leleplezte a Baek Ga által tervezett lázadást.
Más feljegyzések
A kínai Liang Shu a Yeo családnevet és a Yung személynevet adta neki és azt állította, hogy Murjong tette Pekcsét ismét erős nemzetté.
A japán Nihonsoki 461-et írja Murjong születési dátumának és azt állítja, hogy habár ő Gonji fia, de Gonji a huszonegyedik király, Kero öccse volt, így viszont Tongszong mostohatestvére. A Nihonsoki szerint Gonji Japánba szökött a kogurjoi csapatok elől Murjong király anyjával, aki vajúdni kezdett, amikor a hajó kikötött egy kis japán szigeten. A Semakishi nevet kapta és a japán feljegyzések Shima királyként említik, mert egy szigeten született.
Uralkodása
501-ben sereget küldött a kogurjoi Sugok erőd megtámadására. 503-ban visszaverte a Malgalok támadását. 507-ben sikeresen ellenállt egy újabb kogurjoi támadásnak és a Malgal erőknek. 512-ben Kogurjo elfoglalta Pekcse két erődjét, de Murjong személyesen vezényelve 3000 katonát, elpusztította a kogurjoi sereget. 523-ban elrendelte egy erődfal építését, hogy megvédje a nyugati határt.
Történelmi és régészeti források szerint Murjong uralma alatt megerősödött a Pekcse és Kína között lévő kereskedelmi kapcsolat. A Liang Shu (kínai történelmi könyv) szerint 512-ben Murjong elindította Pekcse első küldöttségét az újonnan megalapított kínai Liang Dinasztia királyi udvarába. A második küldöttséget 521-ben indította, hogy bejelentse a Kogurjo felett aratott számos győzelmét.
Válaszképp a Liang császára különféle jogcímeket adományozott neki, mint például:
"A Hatalmas Tábornok Megnyugtatja a Keletet" címet vagy a "Pekcse Királya" címet. Ezek a titulusok szintén megtalálhatók Murjong király síremlékének táblájába vésve. 503-ban egy bronz tükröt küldött Japánba, majd 513-ban és 516-ban pedig konfuciánus tudósokat.
Öröksége
1971-ben feltárták Murjong király sírját Észak-Korea Kongdzsu tartományában, Songsan-ri-ban, ahová feleségével temették.
2001-ben a japán Akihito császár úgy nyilatkozott a riportereknek: "A magam részéről bizonyos rokonságot érzek Koreával, tekintettel arra, hogy a japán krónikák feljegyzései szerint Kanmu császár (737-806) édesanyja a Pekcsei Murjong király vérvonalának leszármazottja." Ez volt az első eset, hogy a japán császár publikusan elismerte a koreai vérvonalat a japán császári családban.
A Shoku Nihongi<6a> szerint (ami egy császári megbízásból létrehozott történelmi feljegyzés volt), Kanmu császár édesanyja (Takano no Niigasa) Murjong fiának,
Junda hercegnek egyik leszármazottja, aki 513-ban hunyt el Japánban (Nihonsoki 17. fejezet).
Murjong király korában játszódó sorozatok:
King's Daughter, Soo Baek Hyang
A magyar fordítás az angol nyelvű Wikipédia Muryeong of Baekje szócikke alapján készült 2021-ben.