2020. január 4-én a Téli MondoConon Nemi szerepek a dél-koreai tv-sorozatokban címmel tartott előadást Garai Timi. Az előadó 2005 óta blogol ázsiai témákban, írásai az AnimeAddictson, a Cosplay.hu-n és a Mondo Magazinban is számtalanszor megjelentek. Előadást tartott az ELTE-n, a Pécsi Tudományegyetem, TEDxSzegeden és a MondConon is. Legújabb előadása után alkalmunk nyílt vele személyesen is beszélgetni.
(A cikk a videó szöveges átirata.)
Az Ázsia Ékkövei 2020-ban is járt a MondoConon, ahol Garai Timivel készítünk egy rövid interjút.
Hogyan készültél az előadásra? Milyen koreai sorozatokat néztél meg? Mit emelnél ki az előadásodból, melyik része volt a legérdekesebb számodra?
Először is nagyon köszönöm az interjút, igazán megtisztelőnek érzem, hogy elkészítitek velem. Úgy készültem fel az előadásomra, hogy nyáron elkezdtem intenzíven nézni dél-koreai sorozatokat. A legelső, amit megnéztem az a What's Wrong with Secretary Kim? volt. Teljesen levett a lábamról, és miatta azonnal ráfüggtem a sorozatokra.
A megnézettek közül a W - Two Worlds volt a kedvencem. De a Descendants of the Sun után is egy hétig nem tudtam új sorozatot találni, mert annyira tetszett és beszippantott a világába. Amiket még néztem: a Pinocchio, az különösen tetszett mert, riporterekről szólt, hogy hogyan járnak utána az ügyeknek, meg a médiában hogyan ferdítik el a valóságot. Ennek a témáját nagyon közel éreztem magamhoz. Most éppen a Suspicious Partner című sorozatot nézem. Ez annyira nem tetszik, mint a korábbiak. Talán azért, mert egy kicsit visszafogottabb, ellenben nagyon tetszik a bűnügyi oldala. Mert egy nyomozós, ügyvédes sztoriról van szó, ahol az ügyvédek nyomoznak a különféle bűnesetekben. Láttam még az I'm Not a Robot is. Ezek voltak a kedvenceim.
Amint megnéztem ezeket, rögtön jött az érdeklődés, hogy szeretnék Dél-Koreáról egy kicsit többet megtudni. Nyilván a sorozatokról tudjuk, hogy az mindig egy idealizált világ, egy fantáziavilág, egy konstruált világ. Tehát nem feltétlenül a teljes valóságot mutatja. Ezért döntöttem úgy, hogy utána olvasok egy kicsit. Ahogy így keresgéltem az interneten, észrevettem, hogy van egy online kurzus. Nagyon sok ilyen online kurzust hirdetnek egyébként, ahova be lehet lépni, és bárki megtanulhat akármit, pl.: hirdetnek animátoroknak is kurzusokat. Én egy ingyenes kurzusba léptem be, amit egy dél-koreai egyetem hirdetett meg, a Yonsei University Szöulból. Ez a 3. legjobb egyetem Dél-Koreában. Ezen az ingyenes kurzuson bárki részt vehet, de nincs végkimenetele. Tehát nem fog neked bizonyítványt vagy tanúsítványt adni arról, hogy te ezt a kurzust elvégezted. Ők igazából azt szerették volna elérni, hogy a mai modern Dél-Koreáról, az ottani szociális, nemi, gender témákról általános tájékoztatást adjanak, kutatásokat, érdekes cikkeket, riportokat osszanak meg a feliratkozókkal.
Ahogy egyre jobban belemerültem ebbe a kurzusba, megfogalmazódott bennem, hogy igazából ebből tudnék egy előadást is készíteni, mert lényegében egy előadássorozatot hallgattam meg. Ami kifejezetten megfogott a sorozatok miatt is, az a párok közötti dinamika, hogy hogyan működik ez az intimitás. Mennyire más, és hogy máshogy fejezik ki a szeretetüket vagy a szerelmüket ezekben a sorozatokban, mint ahogy mi a valóságban, vagy bármely más, akár romantikus sorozatban. Sokkal hevesebben nyilvánítják ki az érzelmeiket szóban és tettekben is. Vagy akár a nemiség, a szexuális élet is sokkal nagyobb hangsúlyt kap egy amerikai romantikus sorozatban, mint egy dél-koreaiban. Így kíváncsi voltam, hogy ez vajon miért lehet.
Ami még nagyon megfogott ezekben a sorozatokban, hogy mindenki feltűnően gyönyörű bennük. Nyilván most mindenfelé a világban van egy új fajta szépségideál. Mindenki szép, jól öltözött, ápolt, modell alkat, vékony, mint a cérna. Ez az új szépségideál mindenütt ott van Amerikától Európáig, de Dél-Korea valahogy mindig is úgy tűnt fel előttem, meg szerintem a nyugati kultúra felé is, mint egy- fajta követendő példa. Ott annyira gyönyörűek nemcsak a sorozatokban látott szereplők, de akár a K-pop idolok vagy bárki más, hogy ez a része is nagyon érdekelt, hogy miért hajszolják ennyire a szépséget.
Az előadásom talán egyik legérdekesebb része – legalábbis számomra – a plasztikai műtéteknek a világa. Dél-Koreában nagyon magas ezeknek a száma. Kvázi a plasztikai műtétek fővárosának tekintik a világon. Ez iszonyatosan izgatott, mikor láttam a statisztikai adatokat, hogy milyen sok koreai nő végeztet magán plasztikai műtétet. Még a középiskolából elballagó diákoknak ezt adják ajándékba. Illetve ez mennyire hozzájárul ahhoz, hogy majd később hogyan ítélik őket meg a társadalomban, és hogy mennyire ad nekik ez szociális szempontból és gazdasági szempontból előnyt, hogy versenyképesebbek lesznek, hogyha szebbek lesznek. Ez nagyon felkeltette az érdeklődésemet, és ezért néztem különösen utána ennek a témának, hogy vajon miből ered ez.
Itt volt szó egy kicsit az előadásomban a konfuciánus elvekről, arról a worried nevezetű koncepcióról, hogy nem az a lényeg, hogy te kitűnj, hanem hogy a csoportot ne húzd le. Emiatt kell neked lehetőleg a legjobb formádat létrehozni, megvalósítani. Ez nemcsak a szépségre vonatkozik, hanem a tanulásra is, hogy minél jobban képezni kell magadat.
Tudható, hogy Dél-Korea mint ázsiai ország gazdaságilag nagyon erős, sok mindenben hasonlít Japánra. Sejtettem, hogy ott is az a valóság, hogy a házasodások, a születések száma csökken, nyilván elöregedő a társadalom. Ugyanúgy, mint Európában Németország vagy egy pár Skandináv állam. De megdöbbentett például az a tény, hogy a dél-koreaiak mit hoznak fel indoklásul, hogy ők miért nem randiznak vagy miért nem házasodnak: mekkora nagy a drágaság, hogy megélhetés szempontjából Szöulban csillagászati árak vannak, és hogy mennyire nehéz nemcsak megélni, hanem utána családot alapítani, gyereket nevelni, mennyire költséges maga a gyereknevelés.
Ezeket a témákat jártam körül az előadásban is. Nyilván a sorozatokból inkább az intimitás és a szépség indult. Ahogy elmerültem a Yonsei Egyetemnek az anyagai között, akkor jöttek ezek az újabb felfedezések, hogy hú ez most de érdekes, ez a téma is de érdekes… Ezekről készült ez az előadásom, amit itt a téli MondoConon nézhettetek meg. Hogyha esetleg kíváncsiak vagytok rá, akkor a csatornán hamarosan vissza lehet nézni a teljes egészet.
Köszönöm szépen.
Az interjút, a kép- és hangfelvételt készítette: Cs. Dani és KACS.
A teljes Nemi szerepek a dél-koreai tv-sorozatok című előadás megtekinthető itt: