Ha a buddhizmus szót meghalljuk, egyből Tibet juthat eszünkbe. Mégpedig a Hét év Tibetben című film miatt. Brad Pitt játszotta az egyik főszerepet, már ezért is emlékezetes volt, de ha jobban odafigyeltünk, akkor a buddhizmusról is elcsíphettünk néhány információt. Mégpedig tisztelik az életet, és hisznek a reinkarnációban (lélekvándorlásban), mert sosem lehet tudni, hogy később milyen alakban születünk újjá. Azt is láthattuk, hogy a szerzetesek hogyan élik mindennapjaikat és milyen mélyen gyökerezik bennünk a hit.
Gautama Sziddhártha ismertebb nevén Buddha a vallás alapítója i. e. 6. és 4. század között élhetett Indiában. A buddhizmus i. e. 6. században alakult ki és terjedt el.
A kereskedők segítségével Belső- és Délkelet-Ázsia többi részén is elterjedt. Belső-Ázsiába a karavánutakon jutott el. Délkelet-Ázsia szigetvilágba a tengeri kereskedők vitték el.
A buddhizmusnak a korai szakaszában a felső kasztbeliek lehettek a tagjai. A kereskedők inkább a személyhez szóló buddhizmust választották, annak is némiképp a kereskedelmi szemléletét, a hívő "metafizikai bankszámlája" gyarapítható a jó cselekedetekkel.
I. e. 3. századra a zarándokok hatalmas távolságokat tettek meg, nem csak Indiából, hanem más országokból is jöttek. Ázsiából a kereskedelmi útvonalak mentén jöttek a buddhizmus központja felé.
A 19. századra nyugaton is ismertté vált a buddhizmus. A század második felében kezdődtek meg az első áttérések a buddhizmusra. A 20. századra már templomokat alapítottak, ahol gyakorolhatták a hívők a vallásukat. Európában az első templomot Berlinben 1924-ben alapította Paul Dahlke. Sokan kezdtek el ázsiai nyelveken tanulni, hogy a fordítások sokkal hitelesebbek legyenek.
Shwedagon Palota - aranyozott buddhista szentély Burmában
Buddha három testéről szóló tanítása i. e. 1. században alakult ki. A megvilágosodás minden buddhista célja, amit erényei alapján érhet el. A megvilágosodás állapota az, amikor az ember földi lényének természete buddha-természetté alakul át.
Buddhának három teste van:
1. A legmagasabb az "igazság teste", ezt teljes megvilágosodásnak nevezzük. Ezt az állapotot leírni vagy ábrázolni lehetetlen, ezért kegyeletsértésnek számít illusztrálni vagy lerajzolni.
2. Átmeneti test "dicsőség test" ábrázolása aranyból való jelképes testnek emblémaszerű attribútumai (valaminek lényegi, szükségszerű, tőle elválaszthatatlan tulajdonsága, ismertető jele, lényege hozzátartozik valamihez). A világ valamennyi Buddha-szobra ennek a nyugalmat sugárzó alaknak az ábrázolása.
3. A legalacsonyabb szintű test. Indiában ezt nem ábrázolják. Földi porhüvely, amelyen Buddha az ember valamennyi tulajdonságával rendelkezik. "Korlátozott testnek" hívják. Csak a kínai és japán művészetben jelenik meg.
Buddha tanításait nem írta le, hanem emberről emberre terjedt el. A tanítások még most is változnak és sokféle formája van világszerte.
Buddha ábrázálosában a különböző kéztartásoknak más-más jelentésük van. A buddhizmus művészeti formákban való elterjedését nagyban segítette a hívők vándorlása. Ez meglátszik a különböző Buddhákon, a buddhista templomokon, még a mandalákon is. Az adott országokban más és más volt rá a jellemző. Sok ázsiai országban még ma is gyönyörködhetünk az építészeti csodákban.
Felhasznált források:
Philip Rawson: Az indiai civilizáció, 1983
Buddhizmus