Hjodzsong király Korea Csoszon dinasztiájának tizenhetedik királya volt. Tíz évig uralkodott, 1649-től 1659-ig. Ő a legismertebb király a mandzsu Csing-dinasztia ellen irányuló hadjárat terve miatt és az Orosz Birodalom elleni hadjárat miatt, ami a Csing-dinasztia felkérésére indult. Az északi hadjárat terve sosem lett kivitelezve, mivel meghalt, mielőtt elkezdődött volna. Érdekesség: Apja Indzso király, anyja Inryeol királynő. Egy felesége és egy ágyasa volt. Feleségétől egy fia (az örököse) és hat lánya született, az ágyasától mindössze egy lánya.
Születés és háttér:
Hjodzsong király 1619-ben született, Indzso király második fiaként, ekkor az apja még csak herceg volt. 1623-ban, mikor a Nyugati Párt végrehajtott egy puccsot, hogy elmozdítsa az akkori uralkodót, Kvanghegun királyt és Indzsot koronázza meg új királynak, az apja mellett Hjodzsongot is a palotába hívták és 1626-ban megkapta címét, mint Bongrim nagyherceg.
A Csing-dinasztia foglya:
1627-ben Indzso király keményvonalas diplomatikus politikája háborút hozott a mandzsuk és Korea között. Később, 1636-ban a mandzsuk (Csing-dinasztia) legyőzték Csoszont és Indzso király ígéretet tett hűségére a Csing császárnak, Samjeondo-nak, meghajolva Hong Taiji lábai előtt kilencszer. Ekkor Indzso és Hong Taiji aláírtak egy szerződést, mely szerint a mandzsuk fogolyként magukkal vihetik Kínába Indzso két fiát, az idősebbik Sohyeon koronaherceget és a fiatalabb Hjodzsongot.
Kínában való száműzetése alatt Hjodzsong leginkább a bátyját próbálta megvédeni a Csing-dinasztia fenyegetéseitől. Hong Taiji még mindig távol volt a seregével a kínai Ming-dinasztia elleni háborúban, és szintén harcolt a mongolokkal és a kínai muszlimokkal. A Csing császár rengetegszer kérlelte Sohyeon koronaherceget, hogy menjen a csatamezőkre és segítsen vezényelni a csapatokat a mandzsu ellenség ellen. Hjodzsong aggódott bátyjáért, mivel ő volt Csoszon jogos trónörököse és nem volt semmilyen katonai tapasztalata. A bátyja helyett ő ment harcolni a kínaiakkal és szintén követte Sohyeon-t az ujgurok és muszlimok elleni csatákban a nyugati fronton.
A bátyja mentén európaiakkal is kapcsolatba került a Kínában való tartózkodás alatt és szintén azt vallotta, hogy Csoszonnak szüksége van új technológiák kifejlesztésére, erőteljesebb politikára és katonai rendszerre, annak érdekében, hogy az ország meg tudja magát védeni a külső fenyegetésektől. Ő is ellenszenvet táplált a Csing-dinasztia ellen, mely elszakította őt az országától és a családjától. Ezalatt az időszak alatt elhatározta, hogy elkészíti a mandzsuk elleni északi hadjárat óriási tervét, mely majd bosszúként szolgál a Csing-dinasztia 1636-os háborújáért.
Trónra emelése:
1645-ben Sohyeon koronaherceg egyedül tért vissza Csoszonba, annak érdekében, hogy segítsen apjának, Indzso királynak a nép kormányzásában. Azonban gyakran került konfliktusba vele, mivel apja utálta Sohyeon nyitottságát az európai kultúra iránt és a Csing-dinasztia iránti diplomatikus nézeteit sem fogadta el. A koronaherceget hamarosan holtan találták a király szobájában és egy rövid temetési szertartás után gyorsan elföldelték. Később Indzso szintén kivégeztette Sohyeon feleségét, aki megpróbálta kideríteni férje halálának igazi okát. A legendák azt állítják, hogy Indzso megölte a saját fiát, méghozzá azzal a tintatartóval, amit Sohyeon hozott neki Kínából.
Ahelyett, hogy Sohyeon legidősebb fiát, Suk Chul herceget választották volna koronahercegnek, mint a király következő örökösét, Indzso inkább Bong Rim nagyherceget választotta és neki adományoza a koronahercegi címet. Amikor Indzso király 1649-ben meghalt, Hjodzsong örökölte a trónt, (azaz Bong Rim), így ő lett Csoszon tizenhetedik királya.
Északi hadjáratok:
Trónra kerülése után reformokba kezdett és megnövelte Korea haderejét. Először eltávolította Kim Ja Jeom-ot, kinek politikája korrupt volt és nagyobb hatalommal bírt, mint maga a király. Utána a palotába hívatta Song Si Yeol-t és Kim Sang Heon-t, akik támogatták a Csing-dinasztia elleni háborút. Hjodzsong katonai kiterjeszkedése masszív volt és számos határszéli erődöt is építtetett a Yalu folyó mentén, azaz Csoszon és a Csing közös határánál. Amikor holland tengerészek csoportja – köztük Hendrick Hamel - partra sodródott Csedzsu-szigeténél, Hjodzsong utasította őket, hogy készítsenek muskétákat a hadsereg számára, így Korea először jutott muskétákhoz a Hét éves háború után.
Azonban a Csing-dinasztia folytatta gyarapodását, gyorsan növelve a nyugati területeit, miután sikeresen meghódították Minget 1644-ben. A hadjáratot lehetetlen volt visszaverni, mivel a mandzsuk beolvasztották a kínai hadsereget a sajátjukba. A csoszoni haderő, bár megreformálták és megnövelték a számát, mégsem tudott megküzdeni a mandzsu és kínai összevont erők ellen. A Csing-dinasztia pedig barátságosan és közeli szövetségesként bánt Csoszonnal.
A megnövelt haderő 1654-ben volt először bevetve, mikor is a Csing-dinasztia segítséget kért az orosz invázió elleni harcokban. 150 Csoszon muskétás 3000 mandzsu mellett ütközött meg az orosz sereggel a Hutong-i csatában, melyet a Csing-Csoszon szövetséges erők nyertek meg. 4 évvel később, 1658-ban Csoszon szintén csapatokat küldött az oroszok ellen a Csing seregek megsegítésére. A Shin Ryu által vezetett 260 muskétás és ágyúkezelő egyesült Sarhuda katonai kormányzó erőivel. Az egyesült erők lehajóztak a Hurka és a Sungari folyón és megütköztek az orosz csapatokkal, akiket Amur Cossacks és Onufriy Stepanov parancsnokok vezettek. 270 orosz katonát öltek meg és űztek el a mandzsu területekről. Az oroszok elleni csaták bizonyították, hogy Hjodzsong reformjai stabilizálták a csoszoni hadsereget, bár soha többé nem kerültek bevetésre. A hadjáratok ellenére Oroszország és Csoszon jó kapcsolatot ápolt. Az északi hadjáratokat úgy emlegetik a történelemben, hogy "Az Oroszok elnyomása".
További eredmények:
Hjodzsong uralkodása alatt rengeteg mezőgazdasági könyvet adtak ki, annak érdekében, hogy előmozdítsák az agrárkultúrát, amely a Hét éves háború alatt lepusztult. A király folytatta elődje, Kvanghegun király rekonstrukcióit. Nehéz időkbe telt, míg visszaállította a gazdaságot és ugyanekkor a hadsereg kiterjesztését is megnövelte. Ezen kívül több fajta fém érmét is készíttetett, melyeket lőszer készítéséhez is használhattak volna, de végül ezt feladta annak érdekében, hogy a királyságot újjáépítse. Túl sok stressznek volt kitéve, mivel az ország számos külső és belső problémáival egyaránt foglalkozott és viszonylag fiatalon, 41 évesen hunyt el 1659-ben. Habár a nagy terve, az északi hadjárat sosem valósult meg, a legtöbb ember úgy tekinti őt, mint egy briliáns és bátor uralkodó, aki a nép szolgálatának szentelte az életét.
Hjodzsong király korában játszódó sorozatok:
Chuno
Cruel Palace: War of Flowers
Hwajung - A fény hercegnője magyar szinkronos változat
The Horse Doctor
Hjodzsong király korában játszódó filmek:
Seondal: The Man Who Sells the River
A magyar fordítás az angol nyelvű Wikipédia Hyojong of Joseon szócikke alapján készült 2014-ben.