Kvanghegun a Csoszon dinasztia tizenötödik királya volt. Yi Hon néven született. Mivel egy puccs miatt leváltották, később a történelem során nem neveztek el róla templomot, mint Thedzsóról vagy Szedzsongról. Felesége Ryu ágyas volt. Egy királynőjétől született fiát már hercegként lemondatták. Soui ágyastól egy lánya született, a többi ágyas viszont - szám szerint 12 – nem szült gyermeket.
Születés és háttér:
Kvanghegun Szondzso király és Kim ágyas második fia volt. Amikor Japán megszállta Koreát, hogy megtámadja a Ming birodalmat, őt nevezték ki koronahercegnek. Amikor a király északra menekült a Ming határhoz, a koronaherceg létrehozott egy palotai csapatot és védekező állásban harcolt. A Hét Éves Háború alatt és után úgy ténykedett, mintha gyakorlatilag a Csoszon dinasztia uralkodója lenne. Vezényelte a csatákat, ügyelt a nemzet újjáépítésére a pusztító csaták után, az öreg és gyenge apja, Szondzso király helyett.
Habár ez tekintélyt hozott neki, a pozíciója még mindig instabilnak látszott. Volt egy idősebb, de hozzá nem értő bátyja, Imhae herceg, és egy fiatalabb jogos örökös öccse, Yeong Chang herceg, aki a "Kisebb Északi Párt" támogatását élvezte. Gwonghaegun szerencséjére Szondzso király hirtelen halála lehetetlenné tette, hogy a legkedvesebb fia, Yeong Chang Daegun trónra kerüljön.
A "Nagyobb Északi Frakció" erőszak:
Amikor Szondzso király meghalt, Gwanghae herceget nevezte meg hivatalos örököseként a trónra és megparancsolta a tanácsadóinak, hogy készítsenek egy királyi okiratot. Viszont Lyu Young Gyong a Kisebb Északi Pártból elrejtette a dokumentumot és összeesküvést szőtt annak érdekében, hogy Yeong Chang legyen a király. A Nagyobb Északi Párt vezetője, Chung In Hong, azonban megtalálta az okiratot. Lyu-t azonnal kivégezték, Yeong Chang herceget pedig letartóztatták, aki a következő évben el is hunyt.
Az incidens után Kvanghegun megpróbált az udvarba hozni olyan hivatalnokokat, akiknek különböző politikai és regionális hátterük volt, de a "Nagyobb Északi Párt", beleértve Lee Icheom-ot és Chung Inong-ot, meghiúsították a tervét. A Nagyobb Északi Párt elkezdett tagokat toborozni más politikai pártokból, akik nem a kormányhoz tartoztak, főképp a "Kisebb Északi Párt"-ból. Végül 1613-ban a Nagyobb Északi Párt rátette a kezét Yeong Chang hercegre, akinek a nagyapját, Kim Jenam-ot árulással vádolták és kivégezték, Yeong Changot pedig száműzték, majd ott szintén kivégezték. Ugyanebben az időben a Nagyobb Északi Párt elfojtotta a Kisebb Északi Pártot. 1618-ban Yeong Chang édesanyját, In Mok királynőt megfosztották a címétől és bebörtönözték. Akárhogy is, de Kvanghegun-nek nem volt ereje, hogy megállítsa ezt az eseménysorozatot, bár ő volt a kormány élén.
Eredmények:
Annak ellenére, hogy uralkodásának késői éveiben rossz híre volt, Kvanghegun király tehetséges és realisztikus uralkodó volt. Igyekezett helyreállítani az országot és támogatta a dokumentumok restaurálását. A rekonstrukció részeként felülvizsgálta a föld rendeleteket és újraosztotta a nép között a földeket, elrendelte a Changdeok palota újjáépítését számos más palotával egyetemben. Ő volt a felelős a hopae személyazonosítási rendszer újbóli bevezetéséért, miután hosszú ideig nem volt használatban. (Hopae = egy hosszúkás fadarab, mely azonosítóként szolgált, tartalmazta ugyanis a tulajdonos nevét, születési helyét, állapotát és lakóhelyét. A hopae rendszert Taejong király kezdeményezte, amit először elvetettek, majd végül bevezettek. Ez többször is ismétlődött a történelem során, Sejo idején például szintén működött.)
Külügyi tekintetben Kvanghegun kereste az egyensúlyt a Ming Birodalom és a mandzsuk (Csing-dinasztia) között. Mivel ráébredt arra, hogy Csoszon nem versenyezhet a Mandzsu katonai erőkkel, így inkább baráti kapcsolatot próbált ápolni velük, mialatt a királyság még mindig a Ming fennhatóság alá tartozott, és ezzel feldühítette úgy a Ming-eket, mint a dogmatikus konfuciánus koreaiakat. A mandzsuk és Ming közötti megromlott kapcsolat arra kényszerítette a királyt, hogy tízezer katonát küldjön Ming megsegítésére (1619-ben). Ennek ellenére a Sarhu-i csata a mandzsuk óriási győzelmével fejeződött be. A koreai Gang Hong Rip tábornok elvesztette seregének kétharmadát és Nurhaci-nál megadta magát. Kvanghegun független béketárgyalásokat kezdett a mandzsukkal és sikerült elkerülnie egy másik háborút. Szintén helyreállította a diplomatikus kapcsolatot Japánnal 1609-ben, amikor újra megnyitotta a kereskedelem kapuit Japán számára a Giyu szerződéssel, és 1617-ben pedig nagyköveteket küldött Japánba.
Uralkodása alatt Kvanghegun király támogatta a könyvek kiadását az újjáépítés felgyorsítása érdekében, és hogy visszaállítsa a királyság korábbi jólétét. Sok könyv jelent meg uralkodása alatt, beleértve a híres orvosi könyvet, a Donguibogam-ot. Ebben az időszakban számos történelmi feljegyzést is újraíratott. A dohány 1616-ban lett először bevezetve Koreában és hamarosan népszerűvé vált sok arisztokrata nemes körében.
Trónfosztása és későbbi élete:
1623-ban a Nyugati Párt lemondatta Kvanghegunt. Először Kanghvado szigetére küldték, majd Csedzsu-szigetére, ahol 1641-ben elhunyt. Neki nincs királyi temploma, mint más csoszoni uralkodóknak. Őt és Ryu ágyast egy viszonylag szerény sírhelyre temették Namyangjuba, Gyeonggi tartományba. A Nyugati Párt beiktatta Neungyangun herceget, Csoszon 16. királyát, azaz Indzsót. Indzso király "Ming mellett és mandzsu ellen" rendelkezéseket iktatott be, mely további két mandzsu invázióhoz vezetett.
Örökség:
Bár Kvanghegun egyike annak a két bukott királynak, akik nem kaptak templomnevet (a másik Yeonsangun), mégis az emberek úgy vélik, ő csak a politikai pártok viszályának az áldozata. Kvanghegun jobban gondozta hazáját, mint elődje vagy utódja, Indzso. Mindkettő hozzájárult a Japán invázióhoz, a Hét Éves Háborúhoz, illetve a mandzsu invázióhoz. A mai modern koreai Kvanghegunt nagy és bölcs királynak tekinti, nem pedig zsarnoknak.
Kvanghegun király korában játszódó sorozatok:
Hong Gil Dong Nincs magyar felirat!
Hur Jun, The Original Story Nincs magyar felirat!
Hwajung - A fény hercegnője magyar szinkronos változat
Immortal Admiral Yi Sun-sin Nincs magyar felirat!
Jung Yi, The Goddess of Fire
Ladies of the Palace Nincs magyar felirat!
Tamra, the Island
The King's Face
The Jingbirok: A Memoir of Imjin War Nincs magyar felirat!
Kvanghegun király korában játszódó filmek:
A férfi aki királyt játszott
A magyar fordítás az angol nyelvű Wikipédia Kvanghegun of Joseon szócikke alapján készült 2014-ben.