Szedzso Korea Csoszon dinasztiájának hetedik királya volt. 1453-1455-ig ő volt Csoszon első minisztere. Mundzsong király testvére és Tandzsong király nagybátyja volt. Puccsot hajtott végre és 1455-ben saját magát királlyá koronázta.
Korai szakasz:
1417-ben született Yi Yu néven, ő volt Nagy Szedzsong király második fia. Kiváló képessége volt a harcművészetekhez, az íjászathoz, a lovagláshoz. Zseniális katonai parancsnok volt, bár ő maga sosem volt a fronton. 1428-ban megkapta a Suyang nagyherceg nevet, mellyel ismertebbé vált.
Miután apja, Szedzsong király meghalt, Suyong beteg testvére, Mundzsong került a trónra, de nem sokkal ezután betegség következtében elhunyt. A koronát 12 éves fia, Tandzsong kapta. Az új király túl fiatal volt a nemzet kormányzásához, így minden politikai folyamat Hwang Bo In első miniszter és helyettese Kim Jongseo tábornok ellenőrzése alatt állt. Kim Jongseo és frakciója kihasználta a lehetőséget, hogy kiterjessze palotai hatalmát számos királyi családtag ellen, így jelentősen megnövekedett a feszültség a tábornok és Suyang (Szedzso) herceg közt. Ennek következtében, nemcsak Suyang maga, hanem fiatalabb testvére, Anpyeong nagyherceg is azt fontolgatta, hogy átveszi a királyság irányítását.
Suyang körülvette magát megbízható szövetségesekkel, köztük az ő híres tanácsadójával, Han Myung Hoi-val. Han tanácsolta Suyangnak, hogy puccsal vegye át a kormányhatalmat, amit aztán 1453-ban véghez is vittek. Kim Jongseot és frakcióját lemészárolták, ezzel Suyong a saját kezébe vette a gyeplőt. A puccs után saját bátyját Anpyeong-ot is letartóztatta, száműzetésbe küldte, majd a halálba.
Uralkodás:
Végül 1455-ben rákényszerítette saját fiatal, erőtlen unokaöccsét, Tandzsong királyt, hogy lemondjon a trónról, és kijelentette magáról, hogy ő a Csoszon dinasztia hetedik királya. Később Tandzsongot herceggé fokozta le és megparancsolta, hogy mérgezze meg magát, mint ahogy a fiatalabb testvére is tette (Geumsung nagyherceg). Később hat tudós, köztük, Song Sam Mun, Pak Paeng Nyeon, és Yi Gae, összeesküvést szőttek, hogy eltávolítsák Suyangot a hatalmából, és visszaállítsák Tandzsongot a helyére.
Annak ellenére, hogy Szedzso elragadta a trónt fiatalabb unokaöccse elől, s ennek érdekében rengeteg embert lemészárolt, mégis bebizonyította, hogy Korea történelmének egyik legrátermettebb uralkodója volt. Először is ő erősítette meg a monarchiát, amit Thedzsong király már megalapozott, gyengítve ezzel az első miniszter hatalmát, és így elérte, hogy a palota emberei közvetlenül a király ellenőrzése alatt álljanak. Ezen kívül megerősítette a közigazgatás rendszerét, melyet szintén Thedzsong vezetett be, lehetővé téve a kormánynak, hogy meghatározzák a népesség pontos számát és a csapatokat hatékonyan tudják mozgósítani. Csakúgy, mint Thedzsong, keményvonalas vezető volt a külpolitika tekintetében. 1460-ban és 1467-ben is megtámadta a Jurcheneket az északi határvonalakon. Felülvizsgálta a földtulajdon rendeletét is, hogy ezzel javítsa a hazai gazdaságot. Kivégeztette Szedzsong király tudósait az ellene irányuló cselszövés miatt, mégis támogatta a történelmi, mezőgazdasági, közgazdasági és vallási könyvek megjelenését.
Utolsó évek:
A legfontosabb, hogy összeállította az "Állami Adminisztráció Nagy Kódex"-ét, amely a dinasztikus közigazgatás sarokkövévé vált, és elsőként biztosította Koreában az alkotmányos jog írásos formáját. 1468-ban hunyt el és ezzel a korona beteges fiára, Jedzsongra szállt.
Szedzso király korában játszódó sorozatok:
Jang Young Shil
King Sejong the Great Nincs magyar felirat!
Queen Insoo
The King and I
The Princess Man
Szedzso király korában játszódó filmek:
The Face Reader (2013)
A magyar fordítás az angol nyelvű Wikipédia Sejo of Joseon szócikke alapján készült 2014-ben.