Thedzsong király, született Yi Bang Won, Korea Csoszon dinasztiájának harmadik királya volt és egyben az apja a "Nagy Szedzsong Király"-nak.
Csoszon alapítása:
1367-ben Thedzso király ötödik fiaként született és a Yi Bang Won nevet kapta. 1382-ben megszerezte a képesítést, mint a Korjo dinasztia hivatalnoka.
Fiatal évei alatt segített apjának, hogy minél nagyobb támogatást kapjanak a kormány befolyásos embereitől és a polgároktól.
Thedzsong segített az apjának az új dinasztia megalapításában, befolyásos tisztviselők meggyilkolásával, mint például Jeong Mong Ju, aki lojális maradt a Korjo dinasztiához. (Róla bővebben Thedzso királynál lehet olvasni).
Hercegek harca:
1392-ben segített apjának megbuktatni a Korjo dinasztiát és megalapítani az új dinasztiát, Csoszont. Yi Bang Won várta a kinevezését, mint a trón utódja, hisz a legnagyobb mértékben járult hozzá Csoszon alapításához. Azonban apja, Thedzso király és az első miniszter, Jeong Do Jeon Thedzso legkedvesebb fiát, (aki a nyolcadik volt a sorban és Yi Bang Won féltestvére volt, Sindeok királyné második fia) Yi Bang Seok-ot nevezte ki koronaherceggé 1392-ben.
Ez a konfliktus főképpen Jeong Do Jeon miatt alakult ki, aki bárki másnál jobban irányította és meghatározta az új dinasztia ideológiáját, szervezeti felépítését, jogi alapjait. Úgy látta Csoszont, ami egy olyan királyság, amelyet a király által kinevezett miniszterek irányítanak. Míg Yi Bang Won viszont abszolút monarchiát akart, ahol közvetlenül csakis a király kormányoz. Mindkét oldal tudatában volt az egymás elleni ellenségeskedésnek és készen álltak egymás elsöprésére.
1398-ban, Sindeok királyné hirtelen halála után Thedzso király mély gyászba borult, ezalatt Yi Bang Won rajta ütött a palotán, megölte Jeong Do Jeon-t s a támogatóit és emellett még Sindeok királyné két fiát is, beleértve a koronaherceget. Enne az eseménynek a történelmi megnevezése: "Hercegek Első Viszálya".
Thedzso király, egyrészt megdöbbenve a ténytől, hogy a fiai képesek egymást gyilkolni a koronáért, másrészt a felesége halála utáni lelki kimerültségtől lemondott a koronáról és sürgősen megkoronázta Yi Bang Gwa-t (Csongdzsong király), így ő lett az új uralkodó.
Csongdzsong király legelső cselekedete, mint uralkodó, az volt, hogy visszatért a fővárosba, Gaeosongba, ahol úgy vélte, sokkal kényelmesebb. Yi Bang Won-nak még megmaradt a saját serege, ereje és hamarosan konfliktusba került az elégedetlen idősebb bátyjával, Yi Bang Gan-nal, aki szintén hatalomra vágyott
1400-ban Bak Po tábornok, aki csalódott Yi Bang Won-ban, mert nem jutalmazta meg őt eléggé a "Hercegek Első Viszálya"-kor tett szolgálataiért, szövetségre lépett ezzel az idősebb testvérrel, Bang Gan-nal (Hoean herceg), és fellázadtak Yi Bang Won ellen. A történelemben ezt a "Hercegek Második Viszálya"-ként említik. Yi Bang Won sikeresen leverte a bátyja seregét, utána kivégeztette Bak Po-t és Bang Gan-t száműzetésbe küldte. Csongdzsong király, aki félt testvére erejétől, kinevezte Bang Won-t koronahercegnek és a következő évben lemondott. Yi Bang Won átvette Csoszon trónját és hosszú ideig uralkodott, mint Thedzsong király, Csoszon harmadik uralkodója.
A királyi hatalom megszilárdulása:
Thedzsong uralkodásának kezdetén a korábbi nagy király, Thedzso hajlandó volt lemondani a királyi pecsétről, ami a királyi törvények legitimitását jelentette. Thedzsong olyan politikába kezdett, amivel bizonyította az uralkodói rátermettségét. Királyként az első cselekedete az volt, hogy megszüntette a kormány felső köreinek a kiváltságait és megtiltotta az arisztokráciának, hogy magánhadsereget tartsanak. Visszavonta a jogokat, hogy a független erők ne tudjanak nagyszabású gyűléseket szervezni egy esetleges lázadáshoz és drasztikusan megnövelte a nemzeti hadsereg létszámát. A következő cselekedete királyként az volt, hogy felülvizsgálta a hatályos jogszabályokat, melyek a földtulajdon adóztatására vonatkoztak és az állami javak birtokba vétele. A korábban elrejtett föld felfedezésével a nemzeti vagyon megduplázódott. Kezdeményezte a "hopae" rendszert is, ami a személyazonosítás egy korábbi formája volt, vagyis a tulajdonos nevének és lakóhelyének bejegyzése, így ellenőrizve az emberek mozgását. Ezen kívül felszereltetett egy nagy dobot a palota elé, így a közemberek, ha valamivel, valakivel problémájuk támadt, akkor megszólaltathatták a dobot, ezután elmehetnek a palotába a király elé és panaszolhattak.
Abszolút Monarchia:
Ezen kívül kialakított egy erős központi kormányt és abszolút monarchiát hirdetett. Thedzsong király kiadott egy új rendeletet, miszerint az Állami Tanács minden döntése csak a király jóváhagyásával léphet hatályba. Ez véget vetett a miniszterek és a tanácsadók egymás közti állandó vitájának és a királyi hatalmat nagyságrendekkel erősítette. Röviddel ezután Thedzsong létrehozta a Shinmun Irodát, melynek az volt a szerepe, hogy olyan eseteket vizsgáljon, amelyekben a sértett alanyok igazságtalan bánásmódban részesültek a kormányzati tisztviselők vagy arisztokraták által.
Thedzsong azonban Jong Do Jeon idejéből sok reformot érintetlenül hagyott. A konfucianizmus híve volt, a buddhizmust elvetette, szerinte a konfucianizmus, több mint politikai filozófia, több mint egy vallás. Számos templomot bezáratott, amiket még a korjoi királyok hoztak létre és vagyonukat elkobozta, hozzácsatolta a nemzeti vagyonhoz. Mindeközben posztumusz címet adományozott Jeong Mon Ju-nak, (állami főtanácsos, mely egyenlő az első miniszter kinevezéssel), habár ő volt, aki Jeong Do Jeon-t lemészárolta. A történelem iróniája, hogy Jeong Do Jeon-t az egész Csoszon dinasztia alatt rágalmazták, Jeong Mun Ju-t, annak ellenére, hogy ellenzéki volt, tisztelték.
Thedzsong külpolitikája is kemény vonalat mutatott. Az északi határszélen a Jurchen-eket támadta, míg a déli partokon a vakókat (japán kalózokat).
Thedzsong támogatta a kiadványokat, a kereskedelmet és az oktatást. Megalapította és ösztönözte az Uigeumbu-t és ugyanebben az időben a királyi gárdát és a titkos rendőrséget. 1418-ban lemondott és átadta a trónt fiának, Nagy Szedzsong királynak, de az uralkodást vasököllel folytatta. A fontos dolgokban ő döntött és kivégeztette Szedzsong apósát, Shim Ohn-t és annak testvéreit. Thedzsong kivégeztetett vagy száműzetett rengeteg olyan támogatót, akik segítettek neki trónra emelkedni, annak érdekében, hogy megerősítse királyi hatalmát. Azért, hogy a rokonokat korlátozza, szintén megölette királynéjának (Won Gyeong) mind a négy testvérét és Szedzsong fia feleségének rokonait.
Thedzsong rendkívül ellentmondásos figura, hisz azért, hogy hatalomra kerüljön, rengeteg riválisát, sőt a rokonait is megölette, ugyanakkor hatékonyan javított a lakosság életkörülményein, megerősítette a nemzeti védelmet, és szilárd alapokat fektetett le utódja, Szedzsong uralkodásához. Thedzsong ismert volt a vadászat iránti szenvedélyéről.
Szedzsong király korában játszódó sorozatok:
Jang Young Shil
King Sejong the Great Nincs magyar felirat!
Six Flying Dragons
Six Martyred Ministers Nincs magyar felirat!
Splash Splash Love
Tree With Deep Roots
Queen Insoo
Szedzsong király korában játszódó filmek:
I Am a King (2012)
The Divine Weapon (2008)
A magyar fordítás az angol nyelvű Wikipédia Taejong of Joseon szócikke alapján készült 2014-ben.